BAŁTYK KONTRA KANARY

Atrakcje i egzotyka Turystyka

Wielu turystów zastanawia się, czy latem lepiej wybrać wakacje nad polskim Bałtykiem, czy też wypoczynek pod palmami na rajskich wyspach.

Do archipelgagu pod koniec czerwca 2023 roku dotarła fala afrykańskich upałów dochodzących do 36-38 stopni Celsjusza. Ale tak wysokie temperatury nie są tu codziennością.
– Temperatura powietrza: Latem w Polsce zdarzają się sporadycznie upały dochodzące do 38 stopni, ale pogoda może być bardziej kapryśna, częściej są silne wiatry, burze i deszcz. Na Wyspach Kanaryjskich najwyższe notowane w ostatnich kilku latach wartości w wakacje to 43 stopnie na Gran Canarii, ale średnio w lipcu i sierpniu jest to ok. 27-30 stopni w cieniu. W sezonie letnim opady i burze są raczej niespotykane.
– Temperatura wody: w Bałtyku latem to średnio 18 stopni. Najcieplejsza woda w oceanie na Kanarach jest od sierpnia do października ok. 23-24 stopni Celsjusza, w lipcu – 22, w czerwcu oraz w listopadzie i grudniu ok. 21, a od stycznia do maja 19-20 stopni. 

– Czas dojazdu: na Wyspy Kanaryjskie dolecimy samolotem z Polski w ok. 5 godzin. Tymczasem dojazd z południa Polski nad Bałtyk może wynieść ok. 7 godzin, a z centralnej Polski ok. 4 godzin.
– Ceny: są porównywalne jak w Polsce, ale za to tańsze są owoce i warzywa, niektóre produkty spożywcze, a paliwo na Kanarach kosztuje po przeliczeniu poniżej 6 zł. Autostrady są bezpłatne. Tańsze są też używki. Małe piwo w sklepie można kupić już poniżej 1,5 zł za puszkę, wino ok. 1 euro za litra (Lidl, Mergadona), a papierosy za ok. 9 zł za paczkę.
– Długość dnia: Na Kanarach przez cały rok dni są jednak krótsze niż w Polsce. Jasno robi się w bardzo krótkim czasie, czyli także inaczej niż u nas. Latem słońce wschodzi ok. godz. 7 czasu lokalnego i zachodzi po 21, w zimie dni są jeszcze krótsze – wschód ok. godz. 7:45, zachód po godz. 18. Warto pamiętać, że zegarki trzeba przesunąć o godzinę do tyłu, w porównaniu aktualnym czasem w Polsce. Dwa razy w roku pod koniec marca i października trzeba zmienić czas z zimowego na letni i odwrotnie.
– Plaże: na Wyspach Kanaryjskich są piękne, duże i szerokie plaże, które zachwycają wielu turystów. Są też mniejsze, tzw. dzikie plaże, na których można przyjść z psem, rozpalić grilla, rozbić namiot czy opalać się nago wśród osób, które są w strojach i nikogo to nie razi. Nie spotyka się tu – w przeciwieństwie do Polski – raczej parawanów, lecz są małe namioty i parasolki.

Archipelag słynie z dużej tolerancji. Są tu ekskluzywne ośrodki dla nudystów i swingersów, a także Spa, które mają godziny zarezerwowane tylko dla naturystów. Związek między ruchem naturystów, a ruchem ekologicznym jest coraz bardziej bliski i powszechnie akceptowany na Wyspach Kanaryjskich. Są też tutaj hotele wyłącznie dla gejów i lesbijek.
Jest dużo publicznych plaż, gdzie można opalać się nago:

 • Gran Canaria: Na południu wyspy plaże do nudystów są w Maspalomas oraz Playa Las
  Mujeres. W okolicach Mogan jest Playa Las Meloneras, Playa del Molinero, Playa Taurito
  oraz Los Secos w Tasarte.
 • Teneryfa ma specjalnie wyznaczone miejsca na plażach: La Tejita, Los Morteros, La
  Pelada, Red Mountain, Patos, Las Gaviotas, Plaża Benijo.
 • Fuerteventura zezwala na nudyzm na każdej plaży: Morro Jable, Sotavento, El Cofete,
  Butihondo, La Oliva: Janubio Beach, Castillo Beach, Islote, Charcón.
 • Lanzarote ma wyznaczone plaże dla nudystów: Matagorda w Tías, Playa Blanca, Caleta
  del Congrio, Playa Las Mujeres, Famara, Teguise.
 • La Palma ma tylko jedną plażę dla nudystów: Playa de Las Monjas w Puerto Naos.
 • La Gomera ma kilka plaż: w San Sebastián de La Gomera: Playa Guanca, del Cabrito, Roja,
  w Valle Gran Rey: Playa Vueltas.