UPALNY PAŹDZIERNIK NA ARCHIPELAGU (AKTUALIZACJA)

Pogoda

Początek października 2023 roku zaczął się na Wyspach Kanaryjskich od ekstremalnych, jak na tę porę roku, temperatur dochodzących do 35 stopni Celsjusza.

Najwyższą temperaturę podczas tegorocznej jesieni na całym archipelagu zanotowano dotychczas 1 października 2023 roku o godz. 17 w miejscowości Tasarte na Gran Canarii. Termometry pokazały wówczas 35,7 stopni Cesjusza w cieniu.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) nadal utrzymuje żółte ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami na wschodnich wyspach archipelagu, podczas gdy zamglenie spowodowane kalimą (pył znad afrykańskiej Sahary) wpłynie na środkowe i wysokie obszary Wysp Kanaryjskich, a temperatury pozostaną niezmienione lub nieznacznie wzrosną, osiągając 34 stopnie w głębi lądu na południu i zachodzie prowincji Las Palmas.

Według prognoz niebo pozostanie częściowo zachmurzone lub czyste, z pochmurnymi przerwami wczesnym rankiem na północnym wybrzeżu wysp i dużym zachmurzeniu pod koniec dnia na najbardziej wysuniętych na zachód wyspach,

Synoptycy przewidują też umiarkowany wiatr z północnego wschodu na wybrzeżach, nieco silniej na północno-zachodnich i południowo-wschodnich krańcach górzystych wysp oraz z bryzą na południowo-zachodnich wybrzeżach. W głębi lądu i na szczytach lekki do umiarkowanego wiatr wschodni.

Na Oceanie Atlantyckim wiatr będzie wiał z północy lub północnego wschodu na wybrzeżach Wysp Kanaryjskich, gdzie mogą także występować fale o wysokości do 1 metra.

AKTUALIZACJA 3.10.2023

Ministerstwo Zdrowia Wysp Kanaryjskich, za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji Zdrowia Publicznego, wydało ostrzeżenia w ramach Planu działań zapobiegawczych w związku ze skutkami nadmiernych temperatur na różnych wyspach archipelagu.

2 października 2023 roku podniesiono do najwyższego – czerwonego ostrzeżenia o zagrożeniu dla zdrowia i zostały one przedłużone dla kilku gmin, także dla popularnych turystycznych miejscowości:

  • TENERYFA (Adeje )
  • GRAN CANARIA (Agüimes, Mogán, San Bartolomé de Tirajana, La Aldea San Nicolás i Santa Lucía de Tirajana)
  • LANZAROTE (San Bartolomé)
  • FUERTEVENTURA (Pájara i Tuineje)

Najwyższe alerty, w zależności od wyspy obowiązują włącznie do 4-8 października 2023 roku.

Foto: Archiwum NaKanarach.pl