UPAŁ I KALIMA NAPŁYWA NA KANARY

Aktualności

Na przełomie marca i kwietnia 2024 roku w Polsce pojawiło się zamglenie spowodowane kalimą. Do naszego kraju to zjawisko dociera bardzo rzadko. Tymczasem na rajskich Wyspach Kanaryjskich pojawia się średnio co kilka tygodni i może być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Ekspert Meteored, Samuel Biener, poiformował, że jeszcze przed zbliżającym się weekendem Wyspy Kanaryjskie mogą doświadczyć skutków „wielkiego jęzora saharyjskiego pyłu”, który spowoduje „anomalne upały” w całym archipelagu, które jak na początek kwietnia są tutaj niespotykane od kilkudziesięciu lat.

Według prognoz w najbliższych kilku dniach możliwe jest nadejście kilku frontów, które sprowadzą deszcze i niskie ciśnienie atmosferyczne m.in. do Portugalii i zachodniej części Hiszpanii, a także na oddalone o prawie półtora tysiąca kilometrów od Półwyspu Iberyjskiego – Wyspy Kanaryjskie.

Obecność burz ma według prognoz spowodować powstanie bardzo ciepłej i anomalnej masy powietrza jak na tę porę roku na Wyspach Kanaryjskich.

Synoptycy przewidują, że w 5 kwietnia 2024 roku subtropikalna masa powietrza przyniesie na obszary południowej części Hiszpanii temperatury do 30 stopni Celsjusza, a w niektórych obszarach Wysp Kanaryjskich ta wartość może zostać przekroczona.

Według prognoz nad Europą Zachodnią w kierunku Wysp Kanaryjskich zmierza też saharyjski drobny pył i konieczne będzie monitorowanie jakości powietrza, która pojawi się na uwielbianych także przez wielu Polaków wschodnich wyspach Lanzarote i Fuerteventura.

Kalima nad archipelagu utrzyma się przez „kilka najbliższych dni”, powodując zmienne stężenia cząstek na wyspach od wschodu.

Kalima to piaskowy pył znad afrykańskiej Sahary (oddalonej od Wysp Kanaryjskich o ok. 150 km), przenoszony jest podczas burzy piaskowej przez wiatr, opadając kolejno w różnych krajach Europy. Mimo, że to zjawisko występuje dość często na Wyspach Kanaryjskich to naukowcy dowiedli niedawno, że w saharyjskim pyle stwierdzono obecność pierwiastków promieniotwórczych. W pyle wykryli oni obecność pierwiastków promieniotwórczych, jak izotopu cezu – 137, a także izotopy promieniotwórcze berylu i ołowiu, które mogą mieć związek z opadami radioaktywnymi – donosi hiszpańska gazeta elDiario.

Władze Wysp Kanaryjskich ostrzegają, że warunki pogodowe i zamglenie spowodowane tym drobnym pyłem mogą powodować problemy zdrowotne u osób cierpiących na choroby przewlekłe i/lub choroby układu oddechowego oraz u alergików. Dwutlenek azotu podczas kalimy jest niebezpieczny szczególnie w ciepłe miesiące roku, podrażniając przede wszystkim układ oddechowy, stanowiąc zagrożenie zwłaszcza dla osób chorujących na astmę i chorobę obturacyjną płuc.

Rząd archipelagu apeluje do mieszkańców i turystów, aby zamykać drzwi i okna i jeśli to możliwe, unikać wychodzenia na zewnątrz, jeśli ktoś cierpi na przewlekłą chorobę układu oddechowego. Ponadto istotne jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, unikanie suchego środowiska i zapewnianie dostępu do regularnych leków.

Foto: Zdjęcie Ilustracyjne NaKanarach.pl