OPOZYCJA WYGRYWA DO EUROPARLAMENTU

Aktualności

Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (Partido Popular) ponownie wygrywa kolejne wybory, tym razem do europarlamentu. Wcześniej triumfowała w wyborach do parlamentu krajowego, ale wówczas, podobnie jak w Polsce, władzy nie zdobyła.

Hiszpańska partia opozycyjna już drugi raz z rzędu wygrała wybory. Latem 2023 roku w przedterminowych wyborach centroprawicowa Partia Ludowa odniosła zwycięstwo, ale w parlamencie nie udało jej się stworzyć większościowej koalicji, dlatego w tym kraju nadal premierem jest Pedro Sanchez z Partii Socjalistycznej (PSOE).

9 czerwca 2024 roku ybory do Parlamentu Eeuropejskiego w Hiszpanii centroprawicowe ugrupowanie Partido Popular, kierowane przez Alberto Nuneza Feijoo zagłosowało 32,4 proc. wyborców, co daje jej od 21 do 23 miejsc w PE – wynika z exit poll przygotowanego przez ośrodek badawczy Sigma Dos.

Zgodnie z tym sondażem przeprowadzonym wśród uczestników głosowania na drugim miejscu jest Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE). Ugrupowanie premiera Pedro Sancheza poparło 30,2 proc. wyborców, co daje mu od 20 do 22 mandatów w europarlamencie.

Trzecie miejsce w Hiszpanii, według badnaia exit poll, zajęła prawicowo-populistyczna partia Vox. Zgodnie z sondażem partia, której przewodzi Santiago Abascal otrzymała poparcie 10,4 proc. głosujących. Dzięki temu powinna ona zdobyć sześć-siedem miejsc w izbie.

Według badania Sigma Dos czwarte i piąte miejsce zajęły dwa radykalnie lewicowe ugrupowania: Sumar (6,3%) i może liczyć na 3-4 mandaty oraz Podemos, który może liczyć na 2-3 mandatów.

Według sondażu Ahora Republicas (Teraz Republiki), czyli blok lewicowo-separatystycznych ugrupowań m.in. z Katalonii, Kraju Basków, a także Galicji poparło 4,3 proc. wyborców.

Na dwa lub trzy mandaty w PE może liczyć antysystemowa prawicowa partia Se Acabo La Fiesta (tłum z hiszpańskiego: Zabawa się skończyła), założona przez influencera Alvise’a Pereza, którą poparło 3,9 proc. uczestników wyborów.

Według exit poll do PE po jednym europośle wprowadzą też: separatystyczna partia Razem dla Katalonii (Junts), która zdobyła 2,1% oraz regionalny blok wyborczy o nazwie CEUS (1,6%).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybrano na terenie Hiszpanii 61 deputowanych.

Foto: Archiwum Partido Popular