REKORDOWA TURYSTYKA

Aktualności

W tegorocznym sezonie letnim Wyspy Kanaryjskie spodziewają się rekordowej liczby turystów. To  jeden z najpopularniejszych kierunków praktycznie przez cały rok, ze względu na świetną pogodę i umiarkowane temperatury, za wyjątkiem lata.

Oddalone o około 5 godzin lotu z Polski Wyspy Kanaryjskie udowadniają, że turystyka stale rośnie i to już od połowy 2022 r., wraz z zakończeniem obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Również ceny na ten kierunek (archipelag politycznie należy do Hiszpanii, terytorialnie do Makaronezji, ok. 200 km od Afryki) są dość stabilne i nie ma tu za wielu obniżek za usługi noclegowe. Z monitoringu Traveldata ceny wycieczek oferowanych przez największych touroperatorów, wynika, że na Teneryfie w ostatnich kilku tygodniach ceny spadły odpowiednio o 190 zł.

eSky.pl pisze, że jako pierwsze miejsce najczęściej wybierane przez Polaków wskazuje się Hiszpanię i tam odnotowano aż 30% rezerwacji między czerwcem a sierpniem. Polacy najchętniej wybierają:

  • Lloret de Mar, 
  • Santa Susanna,
  • Pineda de Mar na Costa Brava,
  • Manacor na Majorce, 
  • Adeje na Teneryfie.

Najnowsze dane opublikował też hiszpański Narodowy Instytut Statystyczny (INE), który przedstawił wstępny raport dotyczący statystyk i najbliższe prognozy ruchu turystycznego na granicach (Frontur) i badania wydatków turystycznych (Egatur).

Z raportu wynika, że Wyspy Kanaryjskie znacznie poprawiły swoją liczbę przyjazdów turystów zagranicznych o 2%, z bezwzględną liczbą 1,18 mln odwiedzających w samym tylko kwietniu, w porównaniu z tym samym miesiącem w 2023 r. W pierwszych czterech miesiącach roku liczba turystów zagranicznych wzrosła o 11,4% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, osiągając 5,46 mln odwiedzających ten rajski archipelag. Wyspy Kanaryjskie odwiedzają też licznie Polacy. W 2023 roku przyjechało tu prawie 1 milion naszych rodaków.

Oznacza to, że Wyspy Kanaryjskie powitały już ponad 622 tys. obcokrajowców więcej niż w tym samym okresie 2023 r. Jeśli nie dojdzie do nieoczekiwanych wydarzeń, archipelag szacuje, że w tym roku na wszystkich ośmiu wyspach ma wypoczywać powyżej 17 milionów osób, jednocześnie przekraczając obecny rekord z 2023 roku wynoszący 16,2 miliona.

Narodowy Instytut Statystyczny obliczył też, że w samym tylko kwietniu 2024 r. wydatki turystów zagranicznych na Wyspach Kanaryjskich osiągnęły 1,673 mld euro, o 8,1% więcej niż w tym samym miesiącu 2023 roku. Wynika to nie tylko z większej liczby osób odwiedzających archipelag, ale także z wyższych indywidualnych wydatków.

Z danych statystycznych INE wynika też, że w pierwszych czterech miesiącach 2024 r. Wyspy Kanaryjskie stanowiły jedną czwartą całkowitych skumulowanych wydatków turystycznych w Hiszpanii (26%), wyprzedzając Katalonię z Barceloną (17,3%) i Andaluzję (15,3%). Oznacza to, że archipelag kanaryjskie jest niekwestionowanym liderem turystyki w całej Hiszpanii w okresie zimowym i wiosennym.

Foto: Archiwum NaKanarach.pl