DOTKLIWA KARA ZA KARMIENIE GOŁĘBI

Interwencje Więcej informacji

Wysoką karę grzywny w wysokości 2250 euro (prawie 10 tys. zł) za karmienie gołębi w miejscach publicznych musi zapłacić jedna z kobiet z kanaryjskiej Teneryfie.

Na Wyspach Kanaryjskich jest za dużo gołębi. Nie każdy wie, że nazwa popularnego kurortu turystycznego Maspalomas na Gran Canarii w tłumaczeniu oznacza mas (tłum. więcej), palomas (tłum. gołębi). Jednak nadmiar tych ptaków na tym rajskim archipelagu zaczął stanowić poważny problem, także z powodów zdrowotnych dla ludzi.

Kobietę ukarano za naruszenie miejskiego rozporządzenia w sprawie ochrony i posiadania zwierząt. Rozporządzenie to klasyfikuje takie działania jako poważne wykroczenie administracyjne, podlegające karze grzywny nawet do 3000 euro (prawie 13 tys. zł). Standardowa grzywna za to wykroczenie wynosi zwykle 1500 euro (ok. 6500 zł), ale nie jest to pierwszy raz, kiedy ta sama kobieta została ukarana za to samo wykroczenie, a kwota wzrasta, gdy w ciągu roku dochodzi do wielokrotnych wykroczeń i uporczywego działania.
Ten incydent miał miejsce między Calle San Francisco Javier i Calle San Juan Bautista w Santa Cruz de Tenerife (stolicy kanaryjskiej wyspy), w pobliżu miejsca zamieszkania kobiety, mieszkanki Teneryfy.
Carlos Tarife, radny ds. zrównoważonego rozwoju środowiska i usług publicznych, w wypowiedzie dla portalu Canarian Weekly podkreślił: „Będziemy nadal karać grzywną każdego, kto karmi gołębie, ponieważ praktyki te prowadzą do niekontrolowanego wzrostu populacji. Gołębie mogą przenosić liczne choroby, powodować poważne uszkodzenia dziedzictwa architektonicznego i mebli miejskich, co skutkuje znacznym obciążeniem ekonomicznym funduszy publicznych, a także przyciągać szczury i karaluchy”.

Burmistrz Santa Cruz, José Manuel Bermúdez, wyjaśnił dziennikarzom Canarian Weekly, że: „Rada kontynuuje prace nad karaniem tych praktyk, które nie tylko naruszają przepisy miejskie, ale także stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i przyczyniają się do pogorszenia stanu naszego dziedzictwa”.

Rada Miasta, w ramach umowy na zwalczanie szkodników wyłapuje od 700 do 1000 gołębi miesięcznie do klatek i siatek. Ponadto w strategicznych obszarach, takich jak Plaza de España i Parque García Sanabria, przeprowadzane są kontrolowane loty sokoła, aby wywołać odruch warunkowy, czyniąc te miejsca mniej atrakcyjnymi dla gołębi do zamieszkania i rozmnażania się.

Wiosną 2024 roku Rada Miejska stolicy wyspy Santa Cruz de Tenerife ukarała mandatem dwóch mieszkańców za karmienie gołębi na drogach publicznych. Każdy z nich musi zapłacić aż po 1000 euro (prawie 4300 zł) za naruszenie miejskiego rozporządzenia regulującego ochronę i hodowlę zwierząt w stolicy.

Foto: Archiwum Ayuntamiento de Santa Cruz de Tenerife – zdjęcie ilustracyjne