ZAMKNIĘTE PLAŻE NA TENERYFIE

Aktualności

Dwie plaże na kanaryjskiej Teneryfie zostały zamknięte dla mieszkańców i turystów. Poinformowało o tym Miejskie Centrum Koordynacji Operacyjnej (Cecopal) Rady Miasta Santa Cruz de Tenerife.

W przypadku jednej na największych plaż na Kanarach Playa de Las Teresitas obszar objęty zamknięciem obejmuje centralny dostęp, odpowiadający numerowi 8.

To jedna z najczęściej odwiedzanych plaż na Wyspach Kanaryjskich. To typowo turystyczna plaża i jedna z nielicznych na Teneryfie ze sztucznym białym piaskiem o długości ponad 1,7 km i szerokości około 80 metrów, która jest określana wzorem wszystkich plaż. Jest dobrze utrzymana przez władze miasta, chroniona przed niebezpiecznymi prądami i wysokimi falami przez sztuczny kamienny falochron, a setki palm zapewniają wypoczywającym naturalny cień. 

Cecopal poinformował, że czerwona flaga została już wywieszona w Las Teresitas, a personel ratowniczy Czerwonego Krzyża przystąpił do informowania kąpiących się, aby opuścili wodę i plażę. Rada Miasta stolicy wyspy poinformowała, epizod został sklasyfikowany jako „krótkotrwały” przez Służbę Inspekcji Zdrowia i Laboratorium Obszaru Zdrowia Teneryfy Kanaryjskiej Służby Zdrowia (SCS) i został przekazany do obszaru Zrównoważonego Rozwoju Środowiska i Zdrowia Miejskiego, który uznał ten odcinek za nieodpowiedni do kąpieli.

Rada dodała też, że podjęto już niezbędne środki w celu przeanalizowania rozwoju sytuacji w ramach rutynowych kontroli przeprowadzanych w Las Teresitas, a wyniki analiz jakości wody sugerują, że zanieczyszczenie to zaleca środek zapobiegawczy w postaci zamknięcia kąpieliska.

Zgodnie z protokołem sanitarnym pracownicy miejscy ponownie pobrali próbki z tego punktu plaży, aby potwierdzić, czy ujemne wartości pozostają, czy zniknęły.

Tymczasem w drugiej połowie czerwca 2024 roku Urząd Miasta La Orotava na Teneryfie ogłosił, że plaża Los Patos będzie zamknięta dla publiczności przez całe lato, aż do jesieni. Rada Miasta La Orotava informuje, że w tym roku przeprowadziła różne prace awaryjne na klifie, ale sytuacja pozostaje niestabilna w różnych punktach, co jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkowników, bo w każdej chwili mogą wystąpić nowe osuwiska. Technicy miejscy i firmy specjalizujące się w tego typu pracach zbadały obecną sytuację klifu i ustaliły, że konieczne jest podjęcie działań na większą skalę, obejmujących badanie geologiczne i analizę, jakie środki można podjąć, aby zapobiec dalszym osunięciom ziemi, które mogłyby zagrozić życiu ludzi, którzy korzystają z tej plaży.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia rządu Wysp Kanaryjskich poinformowało niedawno, że w wakacyjnej edycji 2024 przyznano 60 nagród Błękitnej Flagi (w tym 56 dla wyróżniających się plaż i 4 marin). Oznacza to, że spełniają kryteria doskonałości w zakresie jakości wody w kąpieliskach, są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i posiadają odpowiednią infrastrukturę zapewniającą zdrowie i bezpieczeństwo ich użytkowników.

Jednak w 2024 roku ekolodzy przyznali łącznie 48 czarnych flag na terenie całej Hiszpanii. Wskazując na problemy społeczne i środowiskowe powodowane przez masową turystykę i urbanizację przybrzeżną. Według raportu najgorzej jest na Wyspach Kanaryjskich, które rocznie odwiedza kilkanaście milionów turystów.

Foto: Facebook/Playa de las Teresitas