KOLEJNY POŻAR LASU I ALERT

Aktualności

Kolejny pożar, który wybuchł na wysokości kilometra został po kilku godzinach opanowany. Ogień wybuchł w pobliżu Presa del Mulato w środku gminy Mogán na Gran Canarii. To drugi tej wiosny pożar lasu na Wyspach Kanaryjskich. Niedawno spłonęło kilka hektarów w okolicach Teide na Teneryfie.

Ogień pojawił się w trudno dostępnym terenie z lądu. Za pomocą środków powietrznych godzinę później udało im się również ustabilizować ten obszar. Pożar objął około 4 hektarów.

Cabildo de Gran Canaria ogłosił alarm zagrożenia pożarem lasów na szczycie wyspy i w południowej środkowej części z poziomu 400 n.p.m., a na północy z poziomu 300. Alarm został ogłoszony 11 czerwca i będzie obowiązywać do godziny 9 w poniedziałek 14 czerwca, co oznacza, że wprowadzono całkowity zakaz używania ognia na terenach leśnych.

Prognozy Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET), która przewiduje temperatury powyżej 30 stopni na prawie całej wyspie, a także pożar w Mogán i dużą ilość suchej roślinności podatne na spalenie to powody, które skłoniły wyspiarskie instytucje do uruchomienia Planu Terytorialnej Ochrony Ludności Wyspy Gran Canarii ze względu na zagrożenie pożarowe.

Prezes Cabildo de Gran Canaria i dyrektor PEIN Antonio Morales poprosił mieszkańców o podjęcie ekstremalnych środków ostrożności i unikanie używania ognia i elementów, które mogłyby wywołać iskry na terenach leśnych i w pobliżu obszarów zagrożonych pożarem .

Urząd przypomina, że nie ma obecnie zezwolenia na wypalanie roślinności w rolnictwie oraz że nie można tego zrobić przy temperaturze powyżej 30 stopni i wilgotności poniżej 30%.

Foto: Cabildo de Gran Canaria