GROŹNE POŻARY LASÓW-60 DOMÓW ZNISZCZONYCH

Interwencje Więcej informacji

Ekstremalnie wysokie temperatury spowodowały groźny pożar lasu na kanaryjskiej wyspie La Palma. Sytuacja była na tyle poważna, że urząd miasta podniósł do drugiego poziom alarmowy pożaru, który 17 sierpnia wybuchł w El Paso, ponieważ zbliżał się on w niekontrolowany sposób w kierunku Los Llanos i zniszczył kilka gospodarstw oraz domów w mieście. W tym samym dniu strażacy gasili też kilka mniejszych pożarów obszarów leśnych na Teneryfie i Gran Canarii.

Strażacy musieli ewakuować na La Palmie 120 mieszkańców w okolicy, a lokalne centrum sportowe uruchomiono jako tymczasowe zakwaterowanie. Pożar był na tyle poważny, że płomienie przekroczyły autostradę LP-3, gdy ogień przeszedł przez boisko piłkarskie w Pasadenie, przenosząc się do miejscowości Tendiña i Tajuya. Pożar rozprzestrzeniał się w kierunku Los Llanos de Aridane drogą Dos Pinos, niszcząc pojazdy i powodując uszkodzenia infrastruktury komercyjnej. Strażacy wstępnie ustalili, że ten poważny pożar dotknął w sumie 60 domów i spalił gospodarstwa rolne, szklarnie, bananowce, drzewa awokado i niektóre samochody. 

60 domów zniszczonych po pożarze na La Palmie – Foto: Twitter/Delegación del Gobierno en Canarias.
Pożar lasu w La Palma – Fot. Twitter/ATBRIF

Prezydent rządu Wysp Kanaryjskich Ángel Víctor Torres, który w środę rano poleciał na wyspę poinformował, że pożar w El Paso na wyspie La Palma jest teraz kontrolowany i ograniczony. Szef rządu powiedział, że zagrożone jest około 300 hektarów, zróżnicowana infrastruktura, kilka domów i wskazał, że wiatr będzie odgrywał kluczową rolę w ciągu najbliższych kilku godzin, aby definitywnie wygasić pożar. Torres dodał, że pożar ma obwód około 10 kilometrów.

Zobacz VIDEO:

Pożar lasu na La Palmie – Twitter/ATBRIF

Do pomocy na La Palmę wyruszyli też strażacy z sąsiedniej Teneryfy. Ogień udało się w nocy opanować. Walczyło z nim kilkadziesiąt osób , 9 wozów strażackich i 2 pielęgniarki.

https://twitter.com/EcologicaGobCan/status/1427702094006562817/photo/1

Nie był to jedyny pożar obszarów leśnych na Wyspach Kanaryjskich. W tym samym upalnym dniu strażacy gasili ogień w kilku miejscach na Teneryfie (La Matanza, La Orotava) oraz na Gran Canarii (Tacoronte, Teror i Agüimes).

Pożar lasu na Teneryfie – La Orotava/Foto: Twitter/Bomberos Tenerife

https://twitter.com/elpaiscanario/status/1427730091417772032/photo/1

Foto: Bomberos de Tenerife