KALIMA I UPAŁ NA KANARACH (AKTUALIZACJA)

Pogoda

Kalima, czyli saharyjski pył z Afryki powodujący zamglenie oraz wysokie temperatury – takie są prognozy Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet od 6 maja 2022 roku na Wyspach Kanaryjskich.

Weekend zapowiada się z typowymi letnimi temperaturami ok. 32 stopni Celsjusza, z lekką mgiełką, która ma pojawić się na wszystkich wyspach. Tak pokazuje europejski model prognozowania pogody ECMWF, jeden z najbardziej prestiżowych na świecie, który przewiduje również kilka dni bez silnych fal, zachmurzenia, deszczu czy wiatru, co zachęci do korzystania z wybrzeży wyspy i aktywności na świeżym powietrzu. Choć przy kalimie zalecana jest ostrożność dla osób z chorobami układu oddechowego.

Według prognoz mgła, choć delikatna, ma przede wszystkim dotknąć Fuerteventurę i Lanzarote, głównie w ostatnich godzinach 6 maja 2022 roku, a także w weekend.

AKTUALIZACJA 9.05.2022

Państwowa Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie o wysokich temperaturach do 34 stopni Celsjusza (w cieniu) na Gran Canarii i Fuerteventurze. Alert obowiązuje od 9 maja.

AKTUALIZACJA 10.05.2022:

Stacja Państwowej Agencji Meteorologicznej w Mogán w Puerto zanotowała o godzinie 7 rano najwyższą temperaturę na archipelagu, czyli 30,1 stopni Celsjusza w cieniu. W ciągu dnia w słońcu temperatura wzrosła do 40 stopni.

Z kolei 9 maja 2022 roku najwyższe temperatury w całej Hiszpanii zanotowano na Gran Canarii. Termometry wskazały krajowe rekordy 32,8 stopnia w Tunte i Tasarte.

Od 11 maja temperatury mają spaść do 23 stopni w cieniu, dni mają być jednak słoneczne.

Foto: nakanarach.pl