CYKLON W POBLIŻU KANARÓW (AKTUALIZACJA CODZIENNA)

Aktualności Interwencje Pogoda

Złe wieści dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich mają synoptycy z Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet. Pomiędzy 24 a 26 września 2022 roku na archipelagu były odczuwalne skutki tropikalnego cyklonu „Hermine”, ulewne opady deszczu, silny wiatr do 70 km/h oraz burze. Istniało też ryzyko powodzi. Zamknięto lotniska na Gran Canarii i Teneryfie.

Według ostrzeżeń synoptyków prawdopodobieństwo, że fala tropikalna, która jest w zachodniej części Afryki doprowadzi do cyklonu, wzrosło o 60% , czyli o 10% więcej w porównaniu do poprzedniej prognozy. Według Narodowego Centrum Huraganów USA cyklon może powstać w ciągu 48 godzin.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) ostrzega, że fala przekształci się w tropikalną depresję i zbliży się do Wysp Kanaryjskich pozostawiając intensywne i rozległe, ulewne deszcze z burzami i porywistym wiatrem. Chociaż uważa, że ​​jest „mało prawdopodobne, aby bezpośrednio wpłynął na archipelag”.

Według prognoz najgorzej ma być 25 i 26 września 2022 roku.

Ulewne opady mają dotknąć szczególnie zachodnie wyspy.

AKTUALIZACJA 23.09.2022

Synoptycy ostrzegają, że cyklon tworzy się na Oceanie Atlantyckim w pobliżu Wysp Kanaryjskich i może to spowodować obfite opady deszczu na wszystkich wyspach i ryzyko powodzi. Władze uruchomiły najwyższy, pomarańczowy alert.

Cyklon jest na Atlantyku, między Afryką a Wyspami Zielonego Przylądka z nagromadzeniem między 200 mm a 900 mm do środy. Dlatego też, chociaż cyklon nie wpływa bezpośrednio na Kanary, ale pozostawi opady, które wpłyną na wszystkie wyspy.

Państwowa Agencja Meteorologiczna Aemet informuje, że od południa 24 września 2022 roku w wielu miejscach na zachodnich wyspach spodziewane są opady deszczu do 60 mm przez 12 godzin.

Nasilenie opadów ma nastąpić od 25 września 2022 roku nawet do 30 litrów na metr kwadratowy w ciągu 1 godziny z nagromadzeniem do 100 litrów na metr kwadratowy w ciągu 12 godzin i mogą skumulować ponad 150 mm wody w ciągu najbliższych trzech dni w niektórych punktach zachodnich wysp i Wyspy Kanaryjskie. Z wyjątkiem Lanzarote i Fuerteventury, gdzie prognozy przewidują do 40 litrów na metr kwadratowy w ciągu 12 godzin.

Prognozy nie przewidują jednak burzy morskiej, ale na wyspach zachodnich mogą wystąpić silne lub bardzo silne podmuchy wiatru z południa, a także fale do około 2 metrów na tych samych obszarach.

Niesprzyjająca pogoda najpierw zacznie oddziaływać na zachodnie wyspy, tj. El Hierro, La Gomerę, La Palmę i Teneryfę, zanim rozprzestrzeni się na wschód na Gran Canarię, a następnie przez cały weekend na Fuerteventurę i Lanzarote.

Rząd Wysp Kanaryjskich zaplanował różne zadania prewencyjne w tym m.in. sprawdzenie i czyszczenie kanałów burzowych oraz wzmocnienie personelu służb ratunkowych na nadchodzące dni.

Wszystkie imprezy plenerowe na świeżym powietrzu zaplanowane na ten weekend są zawieszone od godz. 12:00 w sobotę do końca okresu alarmowego. Odwołane są zajęcia sportowe, rekreacyjne, towarzyskie, kulturalne, pozalekcyjne i uzupełniające.

Rząd Wysp Kanaryjskich zawiesił zajęcia w szkołach w poniedziałek na całym archipelagu.

Wśród zaleceń zaapelowano do ludności, aby miała pod ręką świece, latarki i radio na wypadek przerwy w dostawie prądu.

AKTUALIZACJA 24.09.2022:

Na Teneryfie strażacy interweniowali prawie 30 razy, głównie z powodu wypadków, spadających kawałków skał na drogę, problemami podtopieniami i ze ściekami lub problemami z brakiem prądu. W La Orotavie na pieszych spadła część gzymsu.

Interwencja w La Orotavie Foto: Facebook/Bomberos de Tenerife

Na La Gomerze doszło do wypadku z powodu osunięcia się ziemi na drodze GM-1, a na El Hierro wystąpiły problemy z liniami energetycznymi w El Pinar i Valverde oraz w kilku miejscach były interwencje z powodu osuwisk. Podobnie było na Teneryfie. Z kolei na Gran Canarii doszło do 6 wypadków spowodowanych spadającymi kamieniami na drogę i uszkodzeniem linii energetycznych.

Zablokowana droga przez osuwisko Foto: Twitter/CECOPALSC

Rząd Wysp Kanaryjskich informuje, że te zdarzenia nie spowodowały większych szkód.

24 września 2022 roku odwołano 10 lotów na lotnisku Tenerife North-Los Rodeos.

AKTUALIZACJA 25.09.2022:

Deszcze będą się nasilać od 25 września 2022 roku ze względu na bliskość burzy tropikalnej od Wysp Kanaryjskich. Sytuacja ma się poprawić dopiero 26 września w godzinach popołudniowych.

Synoptycy z AEMET informują, co jest „dobrą wiadomością”, że jądro cyklonu zaczyna przesuwać się w stronę oceanu, a nie w kierunku archipelagu kanaryjskiego.

Szef rządu regionalnego Angel Victor Torres podkreślił, że najbliżej Wysp Kanaryjskich cyklon będzie od godziny 23:00 w tę niedzielę do godziny 11:00 w poniedziałek.

Z powodu ulewnych opadów deszczu zamknięto wjazd do GC-31 (tunel San José) od strony autostrady South Direction ze względu na gromadzenie się wody deszczowej na pasach – informuje policja Las Palmas de Gran Canaria na Twitterze. 

Zamknięty wjazd do tunelu Foto: Policia Local Las Palmas de Gran Canaria

Na Teneryfie gwałtowne podmuchy wiatru przewróciły drzewo na jezdnię.

Sytuacja na Tenerfie Foto: Twitter/CECOPALSC

Od Agaete do Maspalomas i od stolicy do San Bartolomé de Tirajana nagromadzenie dużych ilości wody spowodowało powstanie wodospadów i spływów z obfitym strumieniem na całej wyspie po kilku miesiącach suszy.

Podmyta ulica w okolicach Telde na Gran Canarii Foto: Ayuntamiento de Telde

Agencja Efe poinformowała, że największe opady zanotowano na Gran Canarii: do 113 litrów wody na metr kwadratowy zarejestrowano w Teror, prawie 108 w Valleseco, w obu przypadkach w środkowej części kraju; 105 w okolicach Tafiry, w górnej części Las Palmas de Gran Canaria; 103 w sąsiedztwie La Feria oraz w stolicy.

25 września 2022 roku Eurocontrol aktywował „stan zero” dla lotnisk Gran Canaria i Teneryfa. Oznacza to żaden lot nie może wystartować na obu lotniskach z powodu słabej widoczności. Pas startowy na lotnisku Lanzarote został zalany przez wodę, a loty na Fuerteventurę zostają przekierowane na inne lotniska. Eurocontrol utrzymał w niedzielę wieczorem zakaz startów z lotnisk Gran Canaria, Tenerife North i La Palma do godziny 23:00. Według kontrolerów ruchu lotniczego ruch z dużymi opóźnieniami odbywa się na Fuerteventurę, Tenerife Sur i Lanzarote.

Łącznie odwołano ponad 250 lotów na Wyspach Kanaryjskich.

Kanaryjska firma Binter ogłosiła, że odwołuje do godziny 20:00 regularne loty z zachodnią prowincją na lotniska Teneryfy, La Gomery, El Hierro i La Palmy. Linie lotnicze apelują, aby sprawdzić status lotu przed wyjazdem na lotnisko po linkiem: https://www.aena.es/es/gran-canaria.html

Od 26 września 2022 roku władze zdecydowały o odwołaniu alertu pogodowego na Lanzarote i Fuerteventurze.

AKTUALIZACJA 26.09.2022

26 września 2022 roku uczniowie nie mają zajęć w szkołach, a rząd zachęca, aby pracowników do telepracy.

Prezydent rządu Wysp Kanaryjskich, Ángel Víctor Torres, podkreślił, w wystąpieniu dla mediów po spotkaniu koordynacji technicznej w sprawie niekorzystnego zjawiska meteorologicznego, które dotyka wyspy, że najistotniejsze było to, że w tym maksymalnym czasie nie doszło do żadnych szkód osobowych. alert, chociaż „to był ciężki dzień” i że ideałem jest „kontynuować tak” aż do zakończenia kryzysu meteorologicznego, sytuacja ta zostanie przeanalizowana na nowym spotkaniu, które rozpocznie się o 10:00 w poniedziałek rano.

Dodał on, że cyklon „osłabł” i właśnie z tego powodu „nie jest już uważany za cyklon, ale za burzę posttropikalną”. 

Prezydent poinformował, że Wyspy Kanaryjskie utrzymają ten stan maksymalnego alertu do godz. 12:00 w poniedziałek, kiedy sytuacja zostanie przeanalizowana. Ostatecznie 26 września 2022 roku alert został dezaktywowany.

Odwołano 761 lotów na Wyspach Kanaryjskich.

Na La Palmie zanotowano rekordowe opady deszczu. W gminie La Galga spadło 213 litrów wody na metr kwadratowy.

W wielu miejscach trwa szacowanie strat. Woda zniszczyła m.in. plażę w Maspalomas Faro, która połączyła się ze zbiornikiem w rezerwacie Charca.

Foto: Twitter/Gran Canaria Time