POŻAR LASU NA GRAN CANARII (AKTUALIZACJA)

Aktualności

Płonie las sosnowy na Gran Canarii. Dym widać niemal ze wszystkich zakątków wyspy. W połowie lipca 2023 roku strażacy gasili też potężny pożar lasu na pobliskiej wyspie La Palma.

Pożar lasu na Gran Canarii wybuchł 25 lipca 2023 roku w Cortijo de Huertas, w gminie Tejeda. Jak informują władze ogień przesuwa się się w kierunku góry Pico de Las Nieves, gdzie straż pożarna Cabildo de Gran Canaria zamierza powstrzymać płomienie, wykorzystując fakt, że roślinność przerzedza się w tym miejscu oraz gdzie jest kilka pasów przeciwpożarowych.

Ogień dotarł też do ogrodzenia obiektów 21. Eskadry Obserwacji Powietrznej EVA z Pico de Las Nieves, która uruchomiła swój system przeciwpożarowy. 

Obecnie można zobaczyć kilka zarzewi ognia, jedno z nich w Cruz de Los Llanos, spowodowane rozprzestrzenianiem się iskier w wyniku panującego wiatru. Kolumny dymu widać z różnych punktów wyspy, w tym z południowej części turystycznej Maspalomas.

Pożar lasu pochłonął już 210 hektarów (2,1 miliona metrów kwadratowych).

Gwardia Cywilna i lokalna policja San Mateo ewakuowały obszar Pico de Las Nieves, a kilka okolicznych dróg zostało zamkniętych, w szczególności drogi GC-600, GC-135 i GC-130. Mieszkańcy niewielkiego miasta Cuevas Blancas zostali ewakuowani.

Płomienie rozprzestrzeniły się szybko i wspięły się na Pico de Las Nieves, Pico de La Gorra, Altos del Pozo i El Salado, zmuszając do ewakuacji 80 dzieci z kempingu Garañón, 20 osób przebywających na kempingu Camaretas ( San Mateo), niektóre domy w Cuevas Blancas, obok tamy Valsequillo. Dodatkowo Gwardia Cywilna ewakuowała 26 lipca rano czterech turystów, którzy wędrowali po rejonie Pico de Las Nieves, dotkniętym pożarem lasu, który wybuchł we wtorek w El Cortijo de Huertas w Tejeda.

AKTUALIZACJA 26.07.2023

Władze wyspy poinformowały, że prawdopodobnie nieostrożność w używaniu kosy spalinowej może być przyczyną powstania dużego pożaru lasu na Gran Canarii.

Domniemanym sprawcą jest 29-letni operator, pracownik prywatnej firmy wykonującej prace leśne dla Cabildo de Gran Canaria, który wraz z trzema kolegami wykonywał prace porządkowe na obszarze wyschniętej trawy w Cortijo de Las Huertas.

Dzień po wybuchu pożaru strażacy informują, że trwa jego dogaszanie.

Prezydent Cabildo de Gran Canaria Antonio Morales podczas popołudniowej konferencji prasowej poinformował, że w akcji ratunkowej bierze udział 8 śmigłówców, z których wylewana jest woda na teren objęty pożarem. W akcji gaśniczej bierze udział prawie 150 osób. Dodał on, że w ciągu najbliższych kilku godzin sytuacja powinna być opanowana.

Foto: Facebook/Cabildo de Gran Canaria