KRYTYCZNY POŻAR LASU NA TENERYFIE (AKTUALIZACJA)

Aktualności Interwencje

15 sierpnia, krótko przed północą wybuchł poważy pożar lasu na Teneryfie. Ze względu na jego ewolucję rząd Wysp Kanaryjskich podniósł stan alarmowy drugiego stopnia pożaru lasu ogłoszonego w górach Arafo. Ewakuowano tysiące mieszkańców z kilku miejscowości. Jednak wczasowicze wypoczywający w obszarach turustycznych na południu tej wyspy na razie nie mają się czego obawiać. Władze zagrożonych rejonów apelują o używanie maseczek ze względu na zanieczyszczenie powietrza.

Pożar spowodował ewakuację kilku skupisk ludności w górnej części gmin Candelaria i Arafo oraz zablokowanie dwóch autostrad.

Ewakuowane skupiska ludności to Arrate, Chivisaye, Media Montaña i Ajafoña, a zamknięte są drogi TF 23 między Las Lagunetas i El Portillo oraz TF 523 Carretera Los Loros – informuje Cabildo de Tenerife w swoich sieciach społecznościowych.

Wstępne szacunki dotkniętego pożarem obszaru to około 200 hektarów.

AKTUALIZACJA 17.08.2023

To najbardziej złożony pożar na Wyspach Kanaryjskich od 40 lat – powiedział podczas konferencji prasowej szef rządu Wysp Kanaryjskich, Fernando Clavijo. Ogień nadal pozostaje bez kontroli i nie udało się go opanować.

Pożar zniszczył już ponad 2 607 hektarów i osiągnął obwód 33 kilometry. W nocy z 16 na 17 sierpnia 2023 roku płomienie objęły górną część gminy La Orotava, co sprawiło, że pożar dotknął sześć obszarów miejskich: Arafo, Candelaria, El Rosario, La Victoria i Santa Ursula. Łącznie ewakuowano około 7600 osób.

Władze wzywają mieszkańców do pozostania w domach, ze względu na mocno zanieczyszczone powietrze, co może być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Popiół z pożaru zanieczyścił też wodę przy niektórych brzegach Teneryfy, gdzie widoczne są czarne, skażone pyłem z pogorzelisk plamy w oceanie.

Rosa Dávila, przewodnicząca Cabildo Teneryfy, poinformowała na konferencji prasowej, że podjęto decyzję o tymczasowym ograniczeniu miasta La Esperanza, znajdującego się w gminie El Rosario, ze względu kawałki sosny z płomieniami, które powodują wtórne pożary, a także w celu oczyszczenia dróg z wapienia, a tym samym ułatwienia pracy siłom bezpieczeństwa.

Należy podkreślić, że pomimo powagi sytuacji z punktu widzenia ochrony środowiska, pożar nie dotknął żadnych obszarów turystycznych, obiektów turystycznych ani infrastruktury i nie ma zagrożenia dla osób przebywających na wyspie na wymarzonym urlopie – informuje kanaryjski dziennik Canarias7, powołując się na wypowiedzi przedstawicieli organizacji turystycznych na Teneryfie.

Sytuacja na Teneryfie nadal jest krytyczna – poinformowałe władze rządu Wysp Kanaryjskich podczas wieczorenj konferencji prasowej. Pożar wciąż wymyka się spod kontroli. Ogniem objętych jest około 3200 hektarów, obwód o długości 40 kilometrów i prawie 8000 osób zostało ewakuowanych. Okołu 100 osób nocuje w schroniskach, pozostali u rodziny i znajomych.

Wszystko to przy wpływie ośmiu gmin (Arafo, Candelaria, El Rosario, La Victoria, Santa Úrsula, La Orotava, La Matanza i El Sauzal) oraz gigantycznej kolumnie dymu, która powoduje, że popiół dociera do stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife.

Pożaru nie udaje się opanować na północym zboczu, dlatego kierownictwo straży pożarnej nakazało zamknięcie wstępu do Parku Narodowego Teide, w tej sprawie skontaktowano się z Parador Nacional, kolejką linową, Instituto de Astrofísica de Canarias i restauracjami Las Lagunetas.

Celem jest, aby w okolicy nie było turystów, jako środek ostrożności przed możliwym niekorzystnym rozwojem pożaru i ułatwienie tranzytu zasobów ratunkowych przez ten obszar – powiedział Fernando Clavijo, szef rządu Wysp Kanaryjskich.

Prezydent Cabildo, Rosa Dávila, zwróciła uwagę, że zamknięcie dróg dojazdowych na Teide już wcześniej zadekretowanych, przez La Esperanza i La Orotava, zostało dodane do zamknięcia TF-21 przez Vilaflor i TF-38 przez Chío w Guía z Isory

AKTUALIZACJA 18.08.2023

Podczas przedpołudniowej konferencji prasowej władze Wysp Kanaryjskich poinformowały, że pożar nadal pozostaje poza kontrolą, po tym jak objął obszar 3,797 hektarów w obwodzie o długości ponad 41,9 kilometrów, obejmując gminy Arafo, Candelaria, El Rosario, La Orotava, Santa Úrsula, La Victoria, El Sauzal, Tacoronte i La Matanza, wpływając na masę leśną (las sosnowy), głównie na górze La Esperanza i koronie lasu.

W podziale na gminy, 1 154 hektarów zostało dotkniętych pożarem w Candelaria, 1 435 w Arafo, 505 w El Rosario, 299 w La Orotava, 162 w Santa Úrsula, 183 w La Victoria, 39 w El Sauzal, 12 hektarów w Tacoronte i 4 hektary w La Matanza.

Jedną z okoliczności, która najbardziej niepokoi ekspertów przy rozwoju pożaru jest kierunek wiatru i spodziewany od 19 sierpnia 2023 roku duży wzrost temperatur na Teneryfie. Meteorolog Victoria Palma ogłosiła „zmianę wiatru, która już ma miejsce” , co doprowadzi do skierowania się dymu w kierunku miejscowości La Orotava i Güimar. Według prognoz maksymalna temperatura w górnej strefie pożaru wyniesie 32ºC.

Pożar, który pustoszy Teneryfę, dotyka nie tylko góry, uprawy i niektóre domy. Inne główne ofiary postępującego pożaru to tysiące zwierząt, które musiały zostać przeniesione w bezpieczne miejsce, w tym 230 kóz z czterech gospodarstw, około tysiąca kurczaków, dziesiątki koni i ponad 200 psów ze schroniska ADEPAC, zlokalizowanego w Ravelo, w gminie El Sauzal.

Psy przyjmowane są do hali sportowej IES Sabino Berthelot, gdzie zmobilizowała się fala obywatelskiej solidarności do pomocy. Ponadto w Centrum Ochrony Zwierząt Tierra Blanca uruchomiono całodobowy punkt przyjmowania zwierząt.

INFORMACJE Z GODZ. 20:00 (czas polski)

Służby ratunkowe poinformowały media, że pożar rozprzestrzenia się w wolniejszym i „znormalizowanym” tempie, ale nadal pozostaje poza kontrolą.

Prawie 300 zespołom gaśniczym udało się opanować czoło pożaru w miejscowości La Esperanza i znieść ewakuację 3820 osób.

Rada Miasta Candelaria i spółka odpowiedzialna za zarządzanie miejskimi usługami wodnymi, Aqualia, zwróciły się 18 sierpnia do społeczeństwa o odpowiedzialne korzystanie z dostaw wody w związku z konsekwencjami pożaru lasu.

Ze względu na niedobór zasobów wodnych spowodowany zwiększonym zużyciem podczas gaszenia pożaru, jej wykorzystanie zostanie ograniczone do podstawowych potrzeb życiowych, aby uniknąć ograniczeń w dostawach wody pitnej – poinformowała Rada Miasta.

Co gorsze doszło do pęknięcia kanału wodnego, który zaopatruje gminy na północy Teneryfy i do którego nie ma dostępu, ponieważ znajduje się na obszarze Aguamansa, dotkniętym pożarem.

Incydent ten doprowadził do przerw w dostawach wody w miejscowości La Laguna i zmniejszenia ciśnienia wody we wszystkich północnych miastach położonych powyżej autostrady na północy Teneryfy, dopóki pożar nie umożliwi dostępu do obszaru w celu naprawy awarii.

AKTUALIZACJA 19.08.2023

Wciąż pogarsza się sytuacja z rozwojem gigantycznego pożaru lasu na Teneryfie. Według najnowszych danych pożar, który wciąż wymyka się spod kontroli, obejmuje już 5 tys. hektarów i ma obwód 50 kilometrów, który obejmuje dziesięć gmin na północy i południu wyspy.

Manuel Miranda, szef ds. sytuacji nadzwyczajnych rządu kanaryjskiego w wypowiedziach dla Televisión Canaria powiedział, że możliwe są w najbliższym czasie „masowe ewakuacje” , które są przeprowadzane w sposób rozłożony w czasie w pięciu gminach na północy Teneryfy: Tacoronte do La Orotavy.  Nowe eksmisje nie są wykluczone w ciągu dnia.

O zaistniałej sytuacji mieszkańcy zostali powiadomieni SMS-em przez rząd Wysp Kanaryjskich. Według Mirandy w tej samej wiadomości powiedziano im, gdzie mają się udać w celu „uporządkowanego” rozwoju wspomnianej ewakuacji. 

Osoba odpowiedzialna za sytuacje kryzysowe powiązała rozprzestrzenianie się pożaru z pogorszeniem warunków meteorologicznych, ponieważ wiatr i upał wzrosły, a wilgotność spadła. 

Ze swojej strony Montse Román, dyrektor techniczny ds. sytuacji kryzysowych, wskazała, że ​​w gminie La Orotava ma północy wyspy ucierpiała infrastruktura zaopatrzenia w energię elektryczną, chociaż jest to obszar ewakuowany, więc mieszkańcy na razie nie odczuli tych szkód.

INFORMACJE Z GODZ. 13:30 (czas polski)

Przewodnicząca Rady (Cabildo de Tenerife), Rosa Dávila, poinformowała podczas konferencji prasowej o godzinie 11:30, że liczba gmin dotkniętych płomieniami wzrosła do jedenastu (ostatnia z nich to Los Realejos).

Władze podkreśliły, że pomimo ewakuacji, praca żołnierzy zapobiegła najgorszemu scenariuszowi i udało im się zamknąć niektóre części obwodu, aby pożar się nie rozprzestrzeniał.

Zarządzanie kryzysowe planu INFOCA zostało zmuszone do przeprowadzenia nowych ewakuacji w miastach: La Orotava, La Matanza, La Victoria de Acentejo, a także El Sauzal, Santa Úrsula i Los Realejos.

Do tej pory z powodu pożaru nikt nie został ranny, ani żadne domy nie zostały uszkodzone przez płomienie.

AKTUALIZACJA 20.08.2023

Według informacji przekazanych podczas niedzielnej konferencji prasowej pożar lasu na Teneryfie zwiększył obaszar do 8 400 hektarów i obwód do ponad 70 kilometrów.

Noc była lepsza niż oczekiwano – powiedział prezydent rządu Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo na konferencji prasowej: „Noc zaczęła się bardzo ciężko, z ogniem w pobliżu domów i wieloma telefonami, mieliśmy kłopoty w Ravelo i Aguamansa, ale od godziny 02:30 udało się odzyskać spokój”.

Prezydent Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo potwierdził w niedzielę, że pożar lasu, który wybuchł 15 sierpnia 2023 roku na Teneryfie był celowy i powiedział, że Guardia Civil prowadzi trzy dochodzenia. Clavijo powiedział również, że było to podpalenie, a w tej sprawie dochodzenie prowadzi Guardia Civil, która szuka sprawcy lub sprawców.

Innym faktem, o którym wspomniał, było ustabilizowanie się pożaru na obszarze, na którym wybuchł pożar, takim jak miejsocowści Arafo i Candelaria. Na razie nikt nie został ranny ani nie spłonął żaden dom.

Liczba ewakuowanych osób wzrosła do 12 279.

AKTUALIZACJA 21.08.2023

Dym jest bardzo blisko ziemi, co sprawia, że jakość powietrza na północy wyspy jest bardzo zła, więc musimy zapobiegać wszystkiemu, co w naszej mocy” – ostrzegł przewodniczący Tenerife Cabildo, który zdecydowanie zalecił stosowanie maski FFP2, szczególnie dla mieszkańców gmin Los Realejos, La Orotava i Arafo.

Firma transportowa Titsa musiała zawiesić niektóre linie transportu międzymiastowego na Teneryfie ze względów bezpieczeństwa na następujących liniach:
Linia 342 Costa Adeje – Cristianos – Vilaflor – Parque Nacional del Teide: z Costa Adeje pojedzie tylko do Vilaflor i wróci.
Linia 348 Puerto de la Cruz – Orotava – Parque Nacional del Teide: zawieszona.
Linia 347 La Orotava – Palo Blanco – Realejo Alto: zawieszona.
Linia 373 Las Dehesas – La Florida – La Piedad: zawieszona.
Linie 345 i 346 Puerto de la Cruz – Orotava – Aguamansa: pojadą tylko do przystanku 4235/4271 BEBEDEROS, zawracając na Plaza de Barroso (Plaza de Colombo) i zatrzymując się na tym samym placu. Nie będą wjeżdżać do Pinolere.
Linia 380 La Corujera – Tigaiga: kursuje tylko do Chimaque.
Linia 330 Los Realejos – San Vicente – Las Llanadas: kursuje tylko do Las Llanadas.
Linia 054 La Laguna – altos del Sauzal: kursuje tylko do kostnicy Agua García.

21 sierpnia 2023 roku tereny objęte pożarem lasu odwiedził urzędujący premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który zapowiedział, że po opanowaniu pożaru na Teneryfie, który dotknął 12 gmin na wyspie i wybuchł we wtorek 15 sierpnia, Rada Ministrów zaproponuje ogłoszenie go obszarem klęski żywiołowej oraz rządową pomoc przy odbudowie zniszczonego lasu na terenie Parku Narodowego Teide. Sánchez oświadczył to na Teneryfie, gdzie pożar objął już ponad 13 300 hektarów i ma obwód 89 kilometrów.

AKTUALIZACJA 22.08.2023

Po tygodniu od wybuchu pożaru lasu na Teneryfie zaczynają pojawiać się optymistyczne wiadomości. Prace mające na celu ugaszenie ognia nadal przebiegają pomyślnie i po pierwszej spokojnej nocy reaktywacje pożarów zostały zatrzymane w północnym obszarze.

Według najnowszych szacunków opublikowanych na konferencji prasowej 22 sierpnia 2023 roku przez Centrum Koordynacji Kryzysowej i Bezpieczeństwa (Cecoes), pożar na Teneryfie spalił już 14 624 hektary.

Regionalny minister ds. polityki terytorialnej, Manuel Miranda, podkreślił, że po raz pierwszy miała miejsce spokojna noc, podczas której wykonano wszystkie zaplanowane prace. W tej chwili istnieją dwa kierunki działań, prace mające na celu opanowanie pożaru na wyżynach Güímar i zajęcie się reaktywacjami, które mogą wystąpić na północnym zboczu, a dokładniej w Tacoronte i Santa Úrsula, gdzie znajduje się wiele gorących punktów.

Dostęp do Parku Narodowego Teide nadal jest ograniczony tylko dla upoważnionych osób, specjalistów z Obserwatorium, AEMET i pszczelarzy na tym obszarze.

Obszar Malabrigo jest obecnie obszarem największego zainteresowania służb przeciwpożarowych. Przez cały dzień prace będą koncentrować się na tym obszarze, najbardziej krytycznym w tej chwili, ze specjalnymi zespołami pieszymi, aby powstrzymać postęp pożaru.

AKTUALIZACJA 23.08.2023

Dozwolony jest powrót do domów ewakuowanych osób w miejscowościach: La Orotava (w całości), Los Realejos (w całości), La Victoria (w całości), a z wyjątkiem kilku obszarów Santa Urszula, El Sauzal, El Rosario i La Matanza (z wyjątkiem okolicy Las Lagunetas).

Strażacy informują, że łącznie 8 600 osób może wrócić do domu.

Według prognoz Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet w najbliższych dniach na Wyspach Kanaryjskich spodziewane są bardzo wysokie temperatury dochodzące do prawie 40 stopni Celsjusza, co z pewnością nie ułatwi akcji gaśniczej.

Pożar lasu na Teneryfie obejmuje już 15 tys. hektarów i ma obwód 90 kilometrów.

„Nasze serce płonie w płomieniach SOLIDARNOŚCI – pod takim hasłem ponad tysiąc osób zebrało się w otoczeniu terminalu morskiego stolicy, Santa Cruz de Tenerife, aby oddać hołd wdzięczności pilotom 43 skrzydła Armii Powietrznej, którzy walczą w działaniach gaszenie pożaru lasu na tej wyspie.

AKTUALIZACJA 24.08.2023

Pożar na Teneryfie nie ustępuje. Pomimo faktu, że zmierza on w kierunku stabilizacji, wysokie temperatury powodują reprodukcję na różnych obszarach już dotkniętych pożarem, co nie daje zespołom strażackim wytchnienia.

24 sierpnia 2023 roku prace koncentrują się na dokończeniu obszarów La Hornaca i Montaña El Cerro w Tacoronte, gdzie linia ognia znajduje się bardzo blisko niektórych domów.

Również w Mal Abrigo, w Güímar, gdzie ogień stawia opór ze względu na stromy teren, oraz w Barranco Hondo, Candelaria, gdzie nastąpiła „znaczna” reaktywacja, zgodnie z informacjami dostarczonymi przez rząd Wysp Kanaryjskich.

Z ogniem walczy ponad 600 strażaków i żołnierzy.

Obszar dotknięty ogniem wynosi 14 751 hektarów i 90 kilometrów obwodu, ale prezydent Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo podkreślił, że pożar „po raz pierwszy nie zyskał ani jednego metra kwadratowego” i został opanowany. Jednak dopiero dziś po południu zostanie podjęta decyzja, czy można go uznać za ustabilizowany, czy nie, ponieważ oczekuje się, że wysokie temperatury będą powodować ciągłe reaktywacje.

AKTUALIZACJA 25.08.2023

Dobra wiadomość dla mieszkańców Teneryfy: pożar, który szalał na wyspie od zeszłego wtorku i dotknął około 14 700 hektarów, został uznany za ustabilizowany. Potwierdził to prezydent Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo na konferencji prasowej poświęconej rozwojowi pożaru.

Ogień nie został jednak opanowany i mogą pojawić się nowe ogniska, dlatego wojska nadal walczą z pożarem i zaleca się ostrożność, aby nie wchodzić w góry. Na razie nie ma aktywnych frontów w żadnym punkcie na całym obszarze dotkniętym pożarem, chociaż w niektórych obszarach jest dużo dymu w wyniku reaktywacji. Najbardziej skomplikowany jest ten, który wystąpił w La Hornaca, w Tacoronte, gdzie ciężko pracowano przez ostatnie kilka dni, co spowodowało, że dym przemieszczał się w kierunku obszaru La Esperanza-La Laguna z powodu wiatrów.

AKTUALIZACJA 31.08.2023

Strażacy z Teneryfy poinformowali, że olbrzymi pożar lasu na tej wyspie jest stabilny i ewoluuje w kierunku jego kontroli, ale pozostawia nam niszczące liczby:

✳ 14 751 hektarów dotkniętych pożarem występuje w 13 gminach i ma 90 km obwodu.

✳ 13 000 ewakuowanych osób i 1300 osób przebywa w 10 dostępnych schroniskach.

✳ 22 samoloty z 7,532 wyładowaniami i 13 542 800 litrów.

✳ 662 pracowników lądowych.

Tymczasem 20 osób z miejscowości Santa Ursula, które kontynuowały ewakuację może wrócić do swoich domów.

Foto: Facebook/Bomberos de Tenerife, Gobierno de Canarias