UPAŁ I KOLEJNY POŻAR LASU NA TENERYFIE

Aktualności

Wyspy Kanaryjskie wciąż notują koszmarnie wysokie temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Doprowadziło to do wznowienia pożaru lasu na Teneryfie. Ewakuowano mieszkańców.

4 października najwyższą temperaturę na archipelagu odnotowano w Sabinosa, w gminie Frontera na małej kanaryjskiej wyspie EL Hierro, gdzie termometry pokazały 40,5 stopnia o godzinie 14. Drugą najwyższą temperaturę odnotowano w Tacoronte na Teneryfie z 37,3 stopnia w tym samym czasie, podczas gdy w Suerte Alta, w gminie Agaete na Gran Canarii, termometr wskazywał 37,1 stopnia.

Dyrekcja szkoły w El Tablero na południu Gran Canarii poprosiła władze o zgodę na zawieszenie zajęć z powodu silnych upałów. Jednak bezskutecznie.

Z powodu upału nastąpiła reaktywacja pożaru lasu na 30 hektarach, w górnym obszarze gmin Santa Úrsula i La Orotava na Teneryfie, co zmusiło do prewencyjnej ewakuacji mieszkańców ze swoich domów.

Ewakuacja dotyczy 3000 osób z dzielnicy La Corujera w Santa Úrsula, z czego 200 osób z Pino Alto w La Orotava, gdzie rada miejska przygotowała pawilon, w którym poszkodowani mogli przenocować na łóżkach polowych.

Warto dodać, że nie ma na razie zagrożenia pożarem dla turystycznych miejscowości, które znajdują się w znacznej odległości i są zlokalizowane na południu wyspy.

Strażacy z Teneryfy informują na Facebook’u, że tego typu reaktywacje pożaru lasu są powszechne i mogą trwać przez kilka dni, biorąc pod uwagę wysokie temperatury i niską wilgotność, które obecnie występują na tej wyspie.

Władze Teneryfy proszą mieszkańców i turystów o zachowanie ostrożności i unikanie, w miarę możliwości, wyjazdu na wzgórze.

Przypominamy, że władze wprowadziły alert 2 stopnia (średni) i dotyczy on zapobieganiu pożarom lasów, dlatego:

– Zabrania się rozpalania ognia na zewnątrz.

– Zawieszone jest stosowanie wszelkich maszyn lub narzędzi, które mogą wytwarzać iskry.

– Zabrania się używania jakichkolwiek materiałów pirotechnicznych w strefach zagrożonych.

Przypomnijmy, w sierpniu 2023 roku strażacy gasili przez kilka tygodni gigantyczny pożar lasu na Teneryfie. Wówczas ogniem objętych było prawie 15 tys. hektarów i w obwodzie 90 kilometrów. Ewakuowano 15 tys. osób.

Foto: Facebook/Bomberos de Tenerife