REKORDOWE TEMPERATURY W LISTOPADZIE

Pogoda Turystyka

W połowie listopada na Wyspach Kanaryjskich nadal są niespotykane od wielu lat, jak na tę porę roku, upały. Dlatego teraz warto wybrać na wakacyjny wypoczynek właśnie na ten archipelag.

Według prognoz Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) maksymalne temperatury mogą być nawet wyższe niż te odnotowane 13 listopada 2023 roku. Na południu Gran Canarii i Fuerteventury na początku tego tygodnia termometry pokazywały do 34 stopni. W pozostałej części archipelagu będą się one wahać pomiędzy 30 a 32 stopniami. W nocy temperatury mogą przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Fala afrykańskiego ciepła rozciąga się też na dużą część kontynentalnej Hiszpanii, w której dominuje słońce i zbiega się z tak zwanym „veranillo de San Martín”, czyli w tłumaczeniu Lato w Saint Martin (w środku jesieni, około 11 listopada, kiedy obchodzone jest to święto).

W wypowiedzi dla gazety Canarias7 Rubén del Campo, rzecznik Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) powiedział, że w związku z tym w ciągu najbliższych kilku dni spodziewane są maksymalne i minimalne wartości od „5 do 10 stopni powyżej normy”, niż normalnie o tej porze roku na Wyspach Kanaryjskich.

Dodatkowo na archipelagu pojawiło się też zamglenie (tzw. kalima, czyli ciepłe masy powietrza i drobny pył z Sahary), który nadal widoczny jest na szczytach gór.

Temperatura wody w Oceanie Atlantyckim w listopadzie wynosi ok. 21 stopni Celsjusza.

Poza tym globalne ocieplenie klimatu powoduje średni wzrost temperatur powietrza na Kanarach o ok. 2 stopnie Celsjusza niż dotychczas.

Na Wyspach Kanaryjskich coraz częściej występują anomalia pogodowe, które powodują wysokie temperatury powietrza. Przykładowo w marcu 2023 na archipelagu termometry na „wyspach wiecznej wiosny” pokazywały 30 stopni. Takie wartości na termometrach o tej porze roku nie były tu spotykane od prawie 50 lat. Podobnie jest latem, kiedy w sierpniu 2023 roku na Gran Canarii słupki rtęci przekroczyły aż 45 stopni Celsjusza i było to tego dnia najcieplejsze miejsce w całej Hiszpanii.

Foto: NaKanarach.pl