WYSPY KANARYJSKIE: Jedna z najjaśniejszych komet ostatnich stu lat, kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) ma w nocy z 12 na 13 października 2024 rozświetlić niebo. Jednak wiele osób zastanawia się, z którego punktu będzie to najlepiej widoczne. Wyspy Kanaryjskie są jedynym w Europie i jednym z trzech najlepszych miejsc na świecie – obok Chile i Hawajów – do obserwacji nocnego nieba.
Nazywana „Kometą Stulecia”, która ma być blisko Ziemi to bardzo rzadkie zjawisko, które będzie wręcz niepowtarzalnym widowiskiem.
Obiekt C/2023 A3 odkryto na początku 2023 roku przez astronomów z obserwatorium Purple Mountain w Chinach. Jego nazwa nawiązuje do systemu śledzenia ATLAS, który potwierdził trajektorię obiektu.
Kometa pochodzi z Obłoku Oorta i znajduje się za orbitą Neptuna, czyli prawie rok świetlny od Słońca. Ta kometa jest prawdziwą rzadkością, co sprawia, że jej bliski przelot w pobliżu Ziemi jest jeszcze bardziej wyjątkowe.
W przeciwieństwie do popularnej komety Halleya, która pojawia się co 75 lat, kometa C/2023 A3 może już nigdy nie pojawić się tak blisko ziemi, co sprawia, że październik tego roku może być jedyną okazją, aby aby zobaczyć jej jasność.
Gdy kometa zbliży się do Słońca, nagrzeje się, powodując sublimację jej lodowej powierzchni i emitowanie jasnego blasku. To sprawi, że ogon komety będzie jeszcze bardziej spektakularny na nocnym niebie.
Kometa Tsuchinshan-ATLAS będzie widoczna w pobliżu Ziemi 12 i 13 października. Podczas tych kluczowych dat mieszkańcy Wysp Kanaryjskich będą mieli idealną okazję, aby zobaczyć to historyczne wydarzenie.
Kanaryjska wyspa La Palma to jedno z najważniejszych centr obserwacji kosmosu na świecie. Roque de los Muchachos, o wysokości 2426 metrów, to najwyższy szczyt La Palmy, a na tej wysokości chmury niemal cały rok znajdują się poniżej, tym samym stanowiąc barierę dla zanieczyszczenia świetlnego miasteczek. Przybywając na wyspę, zauważymy, że w nocy wszędzie jest niemal ciemno. A to ze względu na regulacje prawne dotyczące oświetlenia – zabronione jest ostre oświetlenie fluorescencyjne, a latarnie wyposażone są w specjalne źródło nieprzeszkadzającego światła żółtego – czytamy na stronie lapalma.pl
Warto dodać, że największe obserwatorium słoneczne na świecie znajduje się na wysokości 2 390 m n.p.m. na Teide na kanaryjskiej Teneryfie. Miejsce to skupia najlepsze teleskopy słoneczne w Europie – czytamy na stronie volcanoteide.com.
Foto. NaKanarach.pl/zdjęcie ilustracyjne