KANARY IDEALNE DO OBSERWACJI KOMETY

Aktualności

WYSPY KANARYJSKIE: Jedna z najjaśniejszych komet ostatnich stu lat, kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) ma w nocy z 12 na 13 października 2024 rozświetlić niebo. Jednak wiele osób zastanawia się, z którego punktu będzie to najlepiej widoczne. Wyspy Kanaryjskie są jedynym w Europie i jednym z trzech najlepszych miejsc na świecie – obok Chile i Hawajów – do obserwacji nocnego nieba.

Nazywana „Kometą Stulecia”, która ma być blisko Ziemi to bardzo rzadkie zjawisko, które będzie wręcz niepowtarzalnym widowiskiem.

Obiekt C/2023 A3 odkryto na początku 2023 roku przez astronomów z obserwatorium Purple Mountain w Chinach. Jego nazwa nawiązuje do systemu śledzenia ATLAS, który potwierdził trajektorię obiektu.

Kometa pochodzi z Obłoku Oorta i znajduje się za orbitą Neptuna, czyli prawie rok świetlny od Słońca. Ta kometa jest prawdziwą rzadkością, co sprawia, że ​​jej bliski przelot w pobliżu Ziemi jest jeszcze bardziej wyjątkowe.

W przeciwieństwie do popularnej komety Halleya, która pojawia się co 75 lat, kometa C/2023 A3 może już nigdy nie pojawić się tak blisko ziemi, co sprawia, że ​​październik tego roku może być jedyną okazją, aby aby zobaczyć jej jasność.

Gdy kometa zbliży się do Słońca, nagrzeje się, powodując sublimację jej lodowej powierzchni i emitowanie jasnego blasku. To sprawi, że ogon komety będzie jeszcze bardziej spektakularny na nocnym niebie.

Kometa Tsuchinshan-ATLAS będzie widoczna w pobliżu Ziemi 12 i 13 października. Podczas tych kluczowych dat mieszkańcy Wysp Kanaryjskich będą mieli idealną okazję, aby zobaczyć to historyczne wydarzenie.

Kanaryjska wyspa La Palma to jedno z najważniejszych centr obserwacji kosmosu na świecie. Roque de los Muchachos, o wysokości 2426 metrów, to najwyższy szczyt La Palmy, a na tej wysokości chmury niemal cały rok znajdują się poniżej, tym samym stanowiąc barierę dla zanieczyszczenia świetlnego miasteczek. Przybywając na wyspę, zauważymy, że w nocy wszędzie jest niemal ciemno. A to ze względu na regulacje prawne dotyczące oświetlenia – zabronione jest ostre oświetlenie fluorescencyjne, a latarnie wyposażone są w specjalne źródło nieprzeszkadzającego światła żółtego – czytamy na stronie lapalma.pl

Warto dodać, że największe obserwatorium słoneczne na świecie znajduje się na wysokości 2 390 m n.p.m. na Teide na kanaryjskiej Teneryfie. Miejsce to skupia najlepsze teleskopy słoneczne w Europie – czytamy na stronie volcanoteide.com.

Foto. NaKanarach.pl/zdjęcie ilustracyjne