Wjazd i Testy

WJAZD DO HISZPANII (W TYM NA WYSPY KANARYJSKIE) I TESTY COVID-19:

Od 6 kwietnia 2022 roku w Hiszpanii (także na Wyspach Kanaryjskich) przestał obowiązywać kod QR przy wjeździe do tego kraju drogą powietrzną i morską. Jednak nie dla wszystkich. Z tego prawa mogą skorzystać tylko osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID (potwierdzający przyjęcie szczepienia/negatywny wynik testu zarejestrowanego w systemie/przebycie COVID-19).

Od początku czerwca 2022 roku Hiszpania przestała kontrolować pod względem Covid-19 podróżnych przybywających z krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen na lotniskach i na statkach.

Od 20 września 2022 roku pasażerowie spoza krajów Unii Europejskiej nie muszą wypełniać formularza kontroli zdrowia, aby podróżować do Hiszpanii, ani przedstawiać kodu QR na lotnisku przylotu – informuje Aena, spółka zarządzająca lotniskami w tym kraju. Na kanaryjskich lotniskach zlikwidowano też punkty kontroli sanitarnej, co widać na zdjęciu z Gran Canarii.

Od 21 października 2022 roku podróżni z krajów nienależących do Unii Europejskiej lub krajów stowarzyszonych z Schengen mogą wjechać do Hiszpanii bez przechodzenia przez obowiązkową do tej p ory kontrolę sanitarną, w tym mierzenie temperatury. Na lotniskach zlikwidowano punkty kontroli sanitarnej, skończyło się m.in. sprawdzanie testów i certyfikatów Covid-19.

Koniec mierzenia temperatury i kontroli sanitarnych na kanaryjskich lotniskach. Foto: Czytelnik

Ważność certyfikatu Covid-19 można sprawdzić na stronie: https://www.spth.gob.es/validator
W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg. protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego oraz po uzyskaniu testu pozytywnego na kwarantannę w wyznaczonym miejscu. W tej sytuacji lepiej dodatkowo i dobrowolnie ubezpieczyć się na taką okoliczność.

MASECZKI

Od 20 kwietnia 2022 roku w całej Hiszpanii nie obowiązują też maseczki w sklepach, hotelach, restauracjach. Ale nadal są obowiązkowe m.in. w transporcie publicznym (ich stosowanie jest również obowiązkowe w transporcie lotniczym, kolejowym lub linowym oraz autobusowym, a także w publicznym transporcie zbiorowym np. w autobusach i taksówkach. W pomieszczeniach zamkniętych na statkach i łodziach, gdzie zachowanie odległości 1,5 metra nie jest możliwe, są one obowiązkowe, z wyjątkiem kajut zajmowanych przez osoby mieszkające pod tym samym adresem).

Od 8 lutego 2023 roku zniesiono obowiązek stosowania maseczek w transporcie publicznym (autobusy, tramwaje, taksówki, promy, samoloty nad terytorium Hiszpanii), a także w centrach audiometrii i ortopedii oraz u optyka. Obowiązek nadal jest w ośrodkach zdrowia, szpitalach, aptekach i w domach opieki.

Od 5 lipca 2023 roku po 3 latach, 3 miesiącach i 25 dniach kryzys zdrowotny wywołany przez Covid-19 oficjalnie zakończył się w całej Hiszpanii, w tym na Wyspach Kanaryjskich. Oznacza to także całkowite zniesienie obowiązku noszenia maseczek zasłaniających usta i nos.

2 lutego 2024 roku noszenie maseczek w placówkach służby zdrowia i ośrodkach medycznych na Wyspach Kanaryjskich nie już obowiązkowe. Był to jeden z nielicznych regionów na świecie, gdzie w tym roku istniał taki obowiązek. Wcześniej, bo 8 stycznia 2024 r. władze Wysp Kanaryjskich zdecydowały o tymczasowym nakazie noszenia masek w ośrodkach opieki zdrowotnej na wszystkich wyspach ze względu na wpływ szczytu liczby zakażeń grypą i koronawirusem. Środek ten dotyczył klinik, gabinetów lekarskich, ośrodków medycznych oraz szpitali publicznych i prywatnych na wszystkich wyspach.

OGRANICZENIA WJAZDOWE

Hiszpania zmieniła w połowie 2022 roku zasady paszportowe dla turystów brytyjskich, umożliwiając im korzystanie z krajowych e-bramek, w tym na lotniskach na Wyspach Kanaryjskich, mimo że nie są obywatelami UE. Urząd Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów (FCO) w Wielkiej Brytanii informuje, że mogą anglicy potrzebują trzech dodatkowych dokumentów, aby móc z nich korzystać.

Na hiszpańskiej kontroli granicznej podróżni są zobowiązani do okazania biletu powrotnego lub dalszego, udowodnienia, że ​​mają wystarczająco dużo pieniędzy na pobyt i okazania dowodu zakwaterowania.

od 1 stycznia 2022 roku dla wszystkich obywateli spoza strefy Schengen obowiązuje zasada, że każdy wjeżdżający do Hiszpanii musi udowodnić, że posiada środki ekonomiczne na utrzymanie się.

– Cudzoziemcy, którzy zamierzają wjechać na terytorium kraju, muszą nadal udowadniać, że mają minimalną kwotę 100 euro na osobę dziennie, ci, którzy zamierzają pozostać w Hiszpanii, powinni mieć minimum 900 euro lub jego prawny ekwiwalent w obcej walucie” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez oficjalną bazę danych EULaw i stronę główną Dziennika Urzędowego UE, znanego jako EUR-Lex.

Następnie wyjaśniają, że brytyjscy turyści mogą pokazać potwierdzenie rezerwacji hotelu, dowód adresu, jeśli odwiedzają własną posiadłość, lub zaproszenie od gospodarza lub dowód swojego adresu, jeśli przebywają u osoby trzeciej, rodziny lub przyjaciół.

Do paszportu wbijana jest też przy wjeździe pieczątka, aby można było łatwo sprawdzić, czy przebywa się w tym kraju do maksymalnie 90 dni. W przeciwnym razie taka osoba może zostać deportowana.

GDZIE WYKONAĆ TEST COVID-19 NA WYSPACH KANARYJSKICH?

TENERYFA:

  • Eurofins Megalab Canarias (Santa Cruz de Tenerife, Costa Adeje, Los Cristianos, Puerto de la Cruz), Hospital Quirónsalud Tenerife (Santa Cruz de Tenerife, Costa Adeje), Hospiten Rambla (Santa Cruz de Tenerife), Costa Adeje Medical Doctors (Costa Adeje)

GRAN CANARIA:

  • Szpital San Roque (Meloneras), Klinika Roca (San Agustin), Klinika Las Palmeras (Playa del Ingles), Eurofins Mega Lab Canarias (Las Palmas i Vecindario), Centro Medico Inter Clinic (Las Palmas)

FUERTEVENTURA:

  • Eurofins Megalab Canarias (Puerto del Rosario), Klinika Cenmed (Lotnisko, Caleta de Fuste, Corralejo, Costa Calma, Esquinzo, Jandia Morro Jable, Playa Blanca),

LANZAROTE:

  • Eurofins Megalab Canarias (Arrecife)

LA PALMA:

  • Eurofins Megalab Canarias (Santa Cruz de La Palma)

LA GOMERA:

  • Eurofins Megalab Canarias (San Sebastián de La Gomera)

PEŁNA LISTA CERTYFIKOWANYCH LABORATORIÓW NA WYSPACH KANARYJSKICH (PDF):

https://turismodeislascanarias.com/sites/all/themes/turismodecanarias/files/test-covid-19/Listado_centros_Islas%20DIN%20A4%20(1).pdf

Decydując się na wyjazd, zadbaj o ubezpieczenie w czasie podróży. Przy wyborze ubezpieczenia podróżnego zwróć uwagę na zakres obowiązywania polisy. Sprawdź czy obejmuje np. koszt leczenia w razie nagłego zachorowania na COVID-19 czy koszt zakwaterowania poniesiony w związku z kwarantanną nałożoną z uwagi na zakażenie lub na kontakt z osobą zarażoną SARS-CoV-2 (w Hiszpanii taka kwarantanna trwa 7 dni).Przepisy sanitarne w Hiszpanii mogą zmieniać się z dnia na dzień. Aktualne obostrzenia można sprawdzać na naszej stronie internetowej w specjalnej zakładce Covid-19: https://nakanarach.pl/index.php/category/covid-19/