KALIMA I UPAŁY NA KANARACH

Pogoda

Na Wyspy Kanaryjskie nadciągnął front gorącego powietrza znad Afryki. A wraz z nim pojawiła się kalima i upały.

Według prognozy pogody Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet początek nowego tygodnia zaczął się na Wyspach Kanaryjskich z wysokimi temperaturami. Synoptycy informują, że nad archipelagiem będzie głównie bezchmurne niebo, ale z możliwością zamglenia na wysokim poziomie z powodu pyłu zarówno wulkanicznego, jak i kalimy. To zjawisko atmosferyczne jest związane jest ze wschodnim wiatrem o nazwie sirocco, który wieje od strony Afryki. Kalima potrafi bez problemu pokonać ponad stukilometrowy odcinek i nad oceanem przenosi gorące masy powietrza wraz z ziarenkami piasku pochodzącego z Sahary. Z tego powodu temperatura powietrza na Kanarach może się wtedy gwałtownie podnieść nawet o kilkanaście stopni.

Od 18 października 2021 roku synoptycy przewidują najwyższe temperatury na południu Gran Canarii i na Fuerteventurze, gdzie przekroczą 32 stopnie Celsjusza. Na Wyspach Kanaryjskich będzie lekki wiatr wiejący ze wschodu i północnego wschodu.

Według prognoz od 20 października z każdym dniem temperatury mają sukcesywnie spadać do 27 stopni Celsjusza, następnie wraz z końcem tygodnia mają się obniżyć do ok. 24 stopni w ciągu dnia.

Foto: Aemet Canarias