LOTY NA LA PALMĘ WSTRZYMANE (AKTUALIZACJA)

Wulkany

Lotnisko na kanaryjskiej La Palmie będzie nieczynne prawdopodobnie aż do 28 listopada 2021 roku. Wpływ na operacje lotnicze ma zwiększająca się aktywność chmury popiołu z wulkanu Cumbre Vieja.

Według przewidywań ekspertów chmura popiołu z erupcji na La Palmie wpływa bezpośrednio na lotnisko na wyspie. Od kilku dni nie lata tu żadna linia lotnicza. 

– Jeśli intensywność kolumny erupcyjnej nie zostanie zmniejszona to lotnisko pozostanie nieczynne do najbliższego weekendu, jak poinformowali rzecznicy komitetu naukowego Planu Ratunkowego Wysp Wulkanicznych Wysp Kanaryjskich (Pevolca) na konferencji prasowej Carmen López i Miguel Ángel Morcuende.

Według szacunków dotychczas całkowity obszar dotknięty erupcją wulkanu na La Palmie przekracza ponad 1073 hektarów, z maksymalną szerokością między zewnętrznymi przepływami około 3300 metrów. 

AKTUALIZACJA 25.11.2021:

Kanaryjska linia lotnicza Binter i Canaryfly informuje, że najnowsza ewolucja chmury popiołu, powstała w wyniku wybuchu wulkanu Cumbre Vieja, zmusiła do tymczasowego zawieszania lotów na La Palmę do godziny 13:00 w czwartek 25 listopada 2021 roku. Możliwe jest przedłużenia zawieszenia lotów do czasu, gdy warunki się polepszą i pozwolą na latanie zapewniając bezpieczeństwo.

Foto: Twitter/Involcan