TRZĘSIENIA ZIEMI NA GRAN CANARII

Wulkany

Urządzenia pomiarowe Narodowego Instytutu Geograficznego (IGN) zanotowały w nocy z 21 na 22 września 2021 roku ruch sejsmiczny w Santa María de Guía na głębokości 11 kilometrów. Kolejne, jeszcze większe wstrząsy wystąpiły w pobliżu tej wyspy 2 października 2021 roku.

Jak podał Instytut ostatniej nocy, po godzinie 2.25, w Santa María de Guía na Gran Canarii zarejestrowano trzęsienie ziemi o sile 2,2 stopnia w skali Richtera na głębokości 11 kilometrów.

Ruchy sejsmiczne są bardzo powszechne w tak zwanym środkowym wulkanie, między Gran Canarią, a Teneryfą. Zazwyczaj występują na Oceanie Atlantyckim. Tym razem zanotowano je na lądzie – co jest na Wyspach Kanaryjskich rzadkością. Na razie nie ma dowodów na to, że mieszkańcy północy Gran Canarii odczuli te wstrząsy, gdyż ich siła była stosunkowo niewielka.

Dla porównania w 2016 roku na Wyspach Kanaryjskich zanotowano 388 trzęsień ziemi o różnej intensywności. W 2017 roku było ich już 1100. Najgorzej było w 2018 roku, kiedy to pojawiło się 1527 wstrząsów. Najwięcej z nich pojawia się na La Palmie i El Hierro. Najbezpieczniej pod tym względem jest na wyspach: Gran Canaria, La Gomera, Fuerteventura i Lanzarote.

AKTUALIZACJA 2.10.2021

Kolejne trzęsienie ziemi o sile 3,1 stopni w skali Richtera zanotowano 2 października na oceanie w pobliżu południa Gran Canarii. – informuje National Geographic Institute (IGN). Urządzenia pomiarowe wskazały wstrząsy rano o godz. 4:23. 

Foto: nakanarach.pl