OBCOKRAJOWIEC MOŻE ZASZCZEPIĆ SIĘ W HISZPANII

Aktualności Covid-19

Prawie 90 procent mieszkańców Wysp Kanaryjskich jest już zaszczepionych. Władze archipelagu załagodziły swoje przepisy i dopuszczają bezpłatne podanie szczepionki także turystom z Unii Europejskiej.

W punktach szczepień wyznaczonych przez władze Wysp Kanaryjskich szczepienie można wykonać bez większych kolejek. Nie jest też konieczne wcześniejsze zapisanie się na termin wizyty. Wystarczy wziąć ze sobą paszport i ważną polską kartę EKUZ, co jest sprawdzane przed szczepieniem w europejskim systemie komputerowym.

Wcześniej Komisja Europejska odpowiadając na pytanie Polskiej Agencji Prasowej stwierdziła lakonicznie: „Należy to (szczepienie poza krajem ojczystym – PAP) do kompetencji państw członkowskich – więc decyzja w tym zakresie należy do państwa członkowskiego.”

Oznacza to, że stosowanie zasady solidarności w przypadku szczepień na Covid-19 zależy od dobrej woli poszczególnych państw członkowskich.

Wcześniej w Hiszpanii nie przewidziano możliwości wykonywania szczepień przeciwko koronawirusowi dla obcokrajowców, którzy nie są rezydentami lub nie są zatrudnieni na terytorium tego kraju. Wcześniej przepisy dotyczące szczepień były rygorystyczne nawet w przypadku obywateli Hiszpanii, którzy chcieli zaszczepić się poza terenem swojej wspólnoty autonomicznej – czytamy w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie ta zasada już nie obowiązuje.

Foto: Czytelnik