LAWA WULKANU NA LA PALMIE WCIĄŻ GORĄCA

Aktualności

Prawie dwa miesiące po zakończeniu erupcji Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie lawa we wnętrzu wulkanu wciąż ma temperaturę wynoszącą temperaturze ponad 900 stopni Celsjusza. Utrudnia to prace przez naukowców.

Naukowcy z Uniwersytetu Las Palmas de Gran Canaria analizują możliwe wykorzystanie popiołów z wulkanu na La Palmie. Zespół badaczy opracowuje nowe formy produktów budowlanych – zaprawy, betony, bloki itp., które według planów mają być produkowane na bazie pyłu wulkanicznego i przyjaznych środowisku dodatków.

Involcan informuje, że na wyspie La Palma parametry geofizyczne i geochemiczne nadal nie wróciły do normy po erupcji, która miała miejsce w ubiegłym roku, a ich wulkaniczne alerty są nadal w kolorze żółtym. Oznacza to, że mieszkańcy i odwiedzający wyspę muszą pozostać czujni na komunikaty organów ochrony ludności w przypadku wzrostu emitowanych trujących gazów.

W lutym 2022 roku Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich uruchomił graficzne informacje nt. aktualnej sytuacji na La Palmie. Pod linkiem internetowym www.involcan.org/guayota można pobrać GUAYOTA-La Palma z 11 lutego 2022 r., cotygodniowe informacje graficzne INVOLCAN na temat monitorowania aktywności trzęsień ziemi La Palmy. Można je czytać w kilku językach (polski, hiszpański, angielski, niemiecki, włoski, francuski, portugalski i niderlandzki).

Te tygodniowe raporty graficzne są przygotowywane dzięki projektom LPvolcano, który finansuje strefę bezpieczeństwa i bezpieczeństwa Cabildo Insular de La Palma i CANvolcano finansowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Bezpieczeństwa i Kryzysowego rządu Wyspy Kanaryjskie

Tymczasem na La Palmie trwa odbudowa miejsc, do których dotarła lawa lub popiół wulkaniczny. Odblokowano już niektóre drogi.

Straty produkcji spowodowane erupcją wulkanu na La Palmie spowodowały utratę wielu upraw m.in. 25 milionów kilogramów popularnych tutaj bananowców.

Przypomnijmy: wulkan Cumbre Vieja wybuchł ponownie 19 września 2021 roku. Erupcja zakończyła się po prawie trzech miesiącach. Lawa zalała ponad tysiąc hektarów, przy okazji powiększając wyspę i tworząc na La Palmie nowe, piaszczyste plaże. Ewakuowano ponad 7. tys. mieszkańców. Do atmosfery z kanaryjskiego wulkanu wydostało się tyle dwutlenku siarki, ile łącznie 28 krajów Unii Europejskiej wyprodukowało w 2019 roku.

Foto: Facebook/Involcan