SAMOLOTY WOJSKOWE NA KANARACH

Samoloty

Kanaryjskie media niemal codziennie informują o sytuacji na Ukrainie i wojennych planach Rosji. Przy tej okazji nasz portal przyjrzał się, jak jest chroniona zewnętrzna granica Unii Europejskiej w Hiszpanii, która posiada bazę lotniczą na Gran Canarii.

W bazie wojskowej zlokalizowanej nad brzegiem oceanu, sąsiadując z lotniskiem Gando na Gran Canarii stacjonują m.in. samoloty F-18.

W 2019 roku w bazie lotniczej Gando na Gran Canarii odbyły się spektakularne ćwiczenia wojsk NATO pod nazwą Ocean Sky 19, w których uczestniczyły nie tylko myśliwce USAF F-15.

Foto: Eryk Stefaniak

Natomiast w 2020 roku odbyły się nad Wyspami Kanaryjskimi imponujące manewry samolotów F-18 w wykonaniu 46. Skrzydła Sił Powietrznych Hiszpanii.

W 2021 roku minęła 20. rocznica przybycia do bazy lotniczej Gando na Gran Canarii pierwszych myśliwców F/A-18 Hornet.

Do 2001 r. obrona powietrzna Wysp Kanaryjskich była powierzona francuskim myśliwcom Dassault Mirage F-1EE. W latach 2001-2003 kanaryjskie 46. Skrzydło otrzymało 24 samoloty , które zostały zakupione w 1995 roku w ramach programu CX. Samoloty obecnie chroniące Wysp Kanaryjskich pochodzą z Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Przed transportem do Hiszpanii wyposażono je w nowe silniki F404-GE-400, a w 22 z nich zmodernizowano do wersji EF-18A+ na Stacji Marynarki Wojennej Oceana w stanie Wirginia w USA. 

Załoga bazy lotniczej na Wyspach Kanaryjskich liczy 200 osób. W celu przeprowadzenia poważnych napraw urządzenia są przewożone do Albacete Air Maestranza. 

Foto: Eryk Stefaniak

Według planów pomiędzy 2022 a 2022 rokiem ma nastąpić stopniowy koniec okresu użytkowania samolotów F/A-18A, a Ministerstwo Obrony negocjuje zakup 20 dwusilnikowych i wielozadaniowych myśliwców Eurofighterów, które według planów na Gran Canarii mają pojawić się w 2025 roku – czytamy na stronie defensayaviacion.com

Foto: Czytelnik Eryk Stefaniak