WIATR, BURZE, ŚNIEG I WYSOKIE FALE (AKTUALIZACJA)

Aktualności Interwencje

Front burzowy nazywany jako Celia, który od 14 marca pojawił się na Półwyspie Iberyjskim będzie odczuwalny także na Wyspach Kanaryjskich z deszczem, wiatrem i wzburzonym morzem. Najgorzej jest na Gran Canarii, gdzie przewróciła się wielka palma na chodnik, a także runęła ściana na autobus. Na Teneryfie występują utrudnienia z lądowaniem samolotów. Wiatr wiał z prędkością nawet 151 km/h.

Państwowa Agencja Meteorologiczna Aemet wskazuje, że po przejściu ostatniego frontu atlantyckiego, który oddziałuje na wschodnią część półwyspu, przez całe popołudnie na południowym zachodzie pojawi się nowa burza, która wpłynie na pogodę w nadchodzących dniach w całej Hiszpanii.

Według prognoz przewiduje się, że burza Celia dotknie też Wyspy Kanaryjskie w połowie marca 2022 roku, co ma spowodować deszcze na północy wysp oraz wysokie fale dochodzące do 6 metrów. 

Aemet przewiduje też wiatry północne z silnymi lub bardzo silnymi podmuchami do 90 km/h i wzburzonym morzem przez najbliższe dni. Dodatkowo na szczytach na La Palmie i na Teneryfie może padać śnieg.

W stolicy Gran Canarii na autobus, którym jechało kilku pasażerów, runął mur z bilbordami. Żaden z pasażerów nie został ranny. Aby ich wydostać z pojazdu trzeba było rozbić szybę awaryjną, aby wyjść przez okno.

Także w stolicy Gran Canarii na Paseo de Chil od wiatru złamała się wielka palma. Na szczęście wówczas nikt nie przechodził po chodniku obok tego miejsca.

Przewrócona palma od podmuchu wiatru / Foto: Policia Local Canaria

Spółka zarządzająca wszystkimi lotniskami w Hiszpanii poinformowała, że dwa loty z Fuerteventury i Madrytu z powodu silnego wiatru nie mogły wylądować na lotnisku Tenerife North i zostały przekierowane na inne lotnisko na wyspie Tenerife South.

Na Teneryfie Północnej odwołano 3 loty, z czego dwa z wylotami do La Palmy, jeden z Lanzarote, jeden w El Hierro na locie z Teneryfy i dwa w La Palmie. Samoloty podróżujące z Fuerteventury i Madrytu oraz lotu, który leciał do La Palmy z Gran Canarii musiał wrócić na wyspę.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:30

Maksymalny podmuch wiatru na Wyspach Kanaryjskich zanotowano na stacji Izaña na Teneryfie: 151 kilometrów na godzinę o godzinie 12:10. Następnie w Vallehermoso, Alto Igualero (La Gomera) z prędkością 119 km/h i Candelaria (Teneryfa) z prędkością 101 km/h. Na plaży Teresitas na Teneryfie przeszła burza piaskowa przypominającą tę na Saharze. Zobacz VIDEO:

David Suárez z Państwowej Agencji Meteorologicznej prognozuje, że najbardziej niestabilnym obszarem będzie tego popołudnia morski północny wschód od wysp Lanzarote i La Graciosa, ponieważ nie można wykluczyć odosobnionych sztormów. Mimo to „nie spodziewamy się, że opady osiągną silne progi” – mówił.

Duże fale kołysały i przechylały jeden z promów płynący z Teneryfy na La Palmę. W środku poprzewracały się meble, urządzenia kuchenne, butelki oraz przesunęły się samochody na pokładzie. Dwa zaparkowane na pokładzie pojazdy poruszały się i ocierały się o siebie.

– W żadnym momencie nie było żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów – wskazują armator.

Twitter/Fred Olsen

14 marca 2022 roku na stacji San Cristóbal de La Laguna, Llano de los Loros na Teneryfie, zarejestrowano najwięcej opadów: 14 milimetrów o godzinie 12:00 oraz Valleseco i Teror na Gran Canarii z odpowiednio 11,8 i 11,6 milimetrami.

Na szczytach Gran Canarii, Teneryfy i La Palmy spadł śnieg. Synoptycy informują, że w Izaña na Teneryfie temperatura spadł do -4,9 stopnia, w La Orotava -2,2, a w San Mateo na Gran Canarii -0,3.

Zamknięto niektóre drogi z powodu lodu i śniegu: GC-134, GC-130 (Caldera de los Marteles), GC-600: Od przejścia Ayacata do Cruce Camaretas, GC-150 Cruz z Tejedy do Cruz de Los Llanos.

Władze archipelagu ogłosiły ostrzeżenie z powodu złych warunków pogodowych.

AKTUALIZACJA 15.03.2022

Na Teneryfie w hotelu w Playa de Las Americas na pracownicę spadła pergola baru. Kobieta w stanie krytycznym trafiła do szpitala.

Po wichurze w hotelu na Teneryfie Foto: FB/Policia Local

W Adeje blaszane panele spadły i uszkodziły zaparkowane samochody – informuje o tych zdarzeniach na Facebook’u Policia Local z turystycznego kurortu Adeje.

Blacha na samochodzie / Foto: FB-Policia Local de Adeje