MONTUJĄ WIĘCEJ SEJSMOGRAFÓW

Aktualności

Naukowcy z National Geographic Institute (IGN) rozmieszczają na Gran Canarii sieć sejsmografów, które umożliwią zbadanie pochodzenia trzęsień ziemi, które niemal codziennie występują między Gran Canarią a Teneryfą.

Badacze instalują 14 stacji sejsmicznych w różnych punktach wyspy w ramach projektu badawczego Guanche, aby zidentyfikować strukturę skorupy i płaszcza archipelagu, w tym obserwacje dna morskiego.

Badania prowadzone przez IGN i Instytut Nauk o Morzu (ICM-CSIC) mają na celu analizę pochodzenia aktywności sejsmicznej zarejestrowanej między Gran Canarią a Teneryfą oraz stworzenie regionalnego modelu całego archipelagu, który służy poprawie lokalizacji trzęsień ziemi.

W tym celu zostaną zainstalowane stacje sejsmiczne zarówno na lądzie, jak i pod wodą.

Dotychczas IGN zainstalował stacje w miejscowościach: Moya, Artenara, niedaleko Temisas,  Agüimes, Pozo de las Nieves oraz w gminach Valsequillo i Mogán – poinformowała na swoich portalach społecznościowych instytucja podlegająca Ministerstwu Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej.

Jednym z celów tych badań jest ustalenie pochodzenia trzęsień ziemi, które występują między Gran Canarią a Teneryfą, obszarem o największej aktywności sejsmicznej tektonicznej na Wyspach Kanaryjskich. Na tym obszarze, gdzie znajduje się podwodny wulkan Enmedio, wykrywanych jest od 400 do 500 trzęsień ziemi rocznie, ale zazwyczaj nie są odczuwalne przez ludzi.

Ponadto oczekuje się, że projekt Guanche, oficjalnie nazwany „Procesy geodynamiczne i zagrożenia naturalne w archipelagu Wysp Kanaryjskich”, ma pomóc w odkryciu pochodzenia wulkanu Enmedio i dostarczyć nowych wskazówek dotyczących pochodzenia Wysp Kanaryjskich.

Z kolei w kanale położonym między Gran Canarią a Teneryfą wykryto trzęsienia ziemi o największej sile spośród zarejestrowanych na Wyspach Kanaryjskich . Jedno z nich, które miało miejsce w 1989 roku, osiągnęło siłę 5,2 magnitudy i było szeroko odczuwalne przez ludność. W tym sensie kolejnym celem badania jest poznanie stopnia zagrożenia, jakie może stwarzać aktywność sejsmiczna tego obszaru.

W kolejnej fazie projektu Guanche przewiduje się rozmieszczenie sejsmometrów dna morskiego (OBS). Ten instrument pozostanie pod wodą, zbierając dane, które zostaną uzyskane kilka miesięcy później.

Oczekuje się, że na całym archipelagu karyjskim zostanie zainstalowanych łącznie 50 sejsmografów, z czego 30 na morzu.

Fot. Archiwum NaKanarach.pl