KONIEC OGRANICZEŃ COVID-19 NA KANARACH I W POLSCE (AKTUALIZACJA)

Aktualności Covid-19

Koniec z obostrzeniami epidemiologicznymi związanymi z Covid-19 na Wyspach Kanaryjskich (od 26 marca 2022 r.) i w Polsce (od 28 marca 2022 r.)

– Na najbliższym posiedzeniu Rady Zarządzającej (która odbywa się 24 marca 2022 r. – przyp. redakcja), zgodnie z kryteriami technicznymi, zawiesimy wszelkie ograniczenia, które pozostają na Wyspach Kanaryjskich – zapewnił prezydent Wysp Kanaryjskich, Ángel Víctor Torres w regionalnym parlamencie. „To nie będzie koniec pandemii, będziemy czujni” – dodał.

Dodał on, że rok po wdrożeniu Strategii Szczepień „bilans ochrony jest widoczny we wszystkich grupach wiekowych. Jeśli porównamy pierwsze pięć fal z tą szóstą, to okaże się, że pomimo wzrostu liczby hospitalizacji zmniejsza się o 47,9%; przyjęć na OIT 82,4%; i zgonów 67,6%”. Pod koniec 2021 roku na Wyspach Kanaryjskich zanotowano rekordy prawie 7 tys. zakażeń dziennie. Na Wyspach Kanaryjskich zaszczepiło się 84% populacji.

Tymczasowe zawieszenie ograniczeń, które 25 marca zostało opublikowane w BOC, obowiązuje od godziny 00:00 w sobotę 26 marca do godziny 24:00 w dniu 30 kwietnia 2022 roku. Warunkowe zawieszenie na każdej wyspie do braku istotnej zmiany trendu, która wskazuje na niekontrolowany obieg SARS-CoV-2 lub zmianę sytuacji epidemiologicznej.

W ten sposób, w przypadku wykrycia niekorzystnego rozwoju na jakiejkolwiek wyspie, dla tego terytorium można byłoby ustalić ponowne uruchomienie środków ograniczających ustanowionych w dekrecie z mocą ustawy 11/2021.

Zgodnie z przyjętą umową, z dniem 26 marca wszystkie środki przewidziane w dekrecie z mocą ustawy 11/2021 przestają obowiązywać, to znaczy te związane z pojemnością, godzinami zamknięcia i ograniczeniem liczby osób dopuszczonych do spotkań.

  • Lokale mogą działać bez przerwy, przez całą dobę.
  • Nie jest już konieczne uprzednie zezwolenie na organizację imprez masowych, a zakaz organizowania popularnych festiwali i festiwali zostaje zawieszony.
  • Zniesiony zostaje również zakaz palenia oraz sprzedaży i spożywania żywności lub napojów na drogach publicznych.
  • Życie nocne oraz zajęcia sportowe i kulturalne będą mogły odbywać się w takich samych warunkach jak przed wybuchem pandemii.

OBOWIĄZUJĄCE ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE NA KANARACH

  • utrzymanie aktualnych zaleceń dotyczących zapobiegania przenoszeniu Covid-19, takich jak stosowanie maski w pomieszczeniach, mycie rąk, wentylacja oraz szczególna opieka i zapobieganie przenoszeniu wirusa wśród osób, najbardziej narażonych.

Wymogi wjazdowe do Hiszpanii pozostają bez zmian. Nadal obowiązuje karta lokalizacyjna, czyli tzw. kod QR, certyfikat szczepienia lub test. Czytaj więcej na ten temat: http://nakanarach.pl/index.php/zalecenia-sanitarne/

Tymczasem w Polsce od 28 marca 2022 roku zostaje zniesiona izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczną – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zakażeni pacjenci dostaną zwolnienia lekarskie i będą musieli sami się izolować, mając świadomość zagrożenia. Nie będzie tym zarządzał sanepid – dodał polski minister.

Przy przekraczaniu polskiej granicy wracając z innego kraju nie są konieczne testy na koronawirusa ani certyfikaty, ale nadal jest obowiązkowa karta lokalizacyjna pasażera.

– Te karty dalej będą obowiązkowe, bo nie dotyczą tylko sytuacji związanej z covidem, ale wszelkich zagrożeń, które mogą wystąpić. Takie informacje musimy mieć. Takie karty w formie papierowej istniały również przed covidem – powiedział Krzysztof Saczka, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka.

Foto: Czytelnik