WYSOKIE FALE I RANNI W OCEANIE (VIDEO)

Aktualności Interwencje

Wysokie fale i zakaz kąpieli w oceanie obowiązywał 11 grudnia 2022 roku na niektórych plażach na Wyspach Kanaryjskich. Na archipelagu jedna osoba zmarła, a kilka zostało rannych.

Mężczyzna zmarł w szpitalu 11 grudnia 2022 roku po tym, jak został uratowany przez helikopter ratunkowy z obszaru, gdzie fale uderzały go o skały na dzikiej plaży Tiritaña na południu Gran Canarii.

Centrum Koordynacji Kryzysowej i Bezpieczeństwa (Cecoes) 1-1-2 poinformowało, że trzy osoby zostały ranne po dużej fali morskiej na skalistym obszarze w Punta de Teno, w gminie Buenavista del Norte na kanaryjskiej Teneryfie.

Wśród poszkodowanych jest 72-letni mężczyzna z umiarkowanym urazem głowy,  62-letni mężczyzna, który doznał umiarkowanego urazu kończyny górnej oraz kobieta, która doznała różnych obrażeń ciała.

Z kolei w tym samym dniu załoga helikoptera ratunkowego GES uratowała 50-letniego rybaka, który wpadł do oceanu w Playa del Valle, w gminie Betancuria na Fuerteventurze – informuje Centrum Koordynacji Kryzysowej i Bezpieczeństwa (Cecoes) 1-1-2.

Ratownicy udzielali też pomocy poszkodowanym na La Palmie. Dwie osoby zostały ranne po uderzeniu przez wysoką falę na promenadzie Puerto de Tazacorte – informuje Centrum Koordynacji Kryzysowej i Bezpieczeństwa (Cecoes) 1-1-2.

Na strzeżonych plażach 11 grudnia 2022 roku, m.in. na popularnej Faro de Maspalomas na Gran Canarii ratownicy wzywali kąpiących do natychmiastowego wyjścia z oceanu ze względu na powstały spad przy brzegu i wysokie fale. Doszło tam do niebezpiecznej sytuacji. Na oczach plażowiczów omal nie utonęło kilkuletnie dziecko, które kąpało się z ojcem pomimo wywieszonej czerwonej flagi. Chłopiec początkowo nie mógł wyjść z oceanu, a fala go przewracała i wciągała do wody. Po chwili dziecko o własnych siłach wyszło na brzeg. Choć już zamierzali interweniować: ratownik, surferzy i inni spacerujący turyści. Tym razem na szczęście nikomu nic się nie stało, ale warto pamiętać, że ocean bywa niebezpieczny i wcale nie trzeba wypływać daleko od brzegu.

Przy brzegu Oceanu Atlantyckiego pojawiła się też charakterystyczna mgła spowodowana bryzą morską.

Plaża Faro de Maspalomas / Fot. Czytelniczka Patrycja

Tymczasem Wyspy Kanaryjskie zanotowały największą liczbę tragicznych wypadków podczas kąpieli w całej Hiszpanii. Ta Autonomiczna Wspólnota zarejestrowała w listopadzie 2022 roku większość utonięć w w tym kraju (12 z 19 zgonów w wodzie) – poinformowała Królewska Hiszpańska Federacja Ratownictwa.

Foto: Czytelnik