POLACY POKOCHALI LANZAROTE

Atrakcje i egzotyka Turystyka

Lanzarote jest najczęściej rezerwowanym kierunkiem na Wyspach Kanaryjskich w polskim biurze podróży Itaka w sezonie zimowym 2022/2023.

– I w sumie… wcale nas to nie dziwi, bo są tam kosmiczne krajobrazy, czarne plaże nie z tej Ziemi, piękna pogoda, a do tego wszystkiego – świetne hotele! Przekonaj się osobiście, dlaczego Lanzarote rozkochuje w sobie tylu podróżników – informuje Biuro podróży Itaka.

Polski touroperator podkreśla również, że ta wyspa przyciąga tłumy Polaków także ze względu na:

  • jedyny w swoim rodzaju park Timanfaya
  • piękne plaże i raj dla surferów
  • La Geria słynąca z niezwykłego sposobu uprawy winorośli i degustacji wina
  • wyspa wpisana na listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Bio­sfery
  • księżycowe krajobrazy i oryginalna architektura Cesara Manrique

Dodatkowo na tej wyspie powstały niektóre produkcje filmowe kina światowego. Jezioro Charco de Los Clicos o intensywnie zielonym kolorze, oddzielone od oceanu czarną plażą stało się tłem kilku filmowych produkcji, m.in. filmu Pedro Almodóvara „Przerwane objęcia”. Niezwykły kolor jeziora powodują znajdujące się na dnie algi morskie. Główną rolę odgrywała światowej sławy aktorka Penelope Cruz, którą można zobaczyć w scenach nagrywanych na kanaryjskiej plaży.

Powstała tutaj również „Planeta Małp” (1968, 2001) – popularny film z gatunku science-fiction, który nagrywano na Lanzarote w Parku Narodowym Timanfaya, która z powodu wulkanicznego krajobrazu przypomina obce planety: Marsa lub Księżyca, przypominającym obcą planetę.

W filmie „Milion lat przed naszą erą” (1966) – wulkaniczne krajobrazy dwóch wysp: Teneryfy i Lanzarote posłużyły do odzwierciedlenia prehistorii z udziałem Raquel Welch, a następnie przeszły do historii, ponieważ film zawiera jedną z najbardziej pamiętnych scen filmowych.

To miejsce jest też często wykorzystywane do nagrywania reklam. A w 2022 roku szkolili się tutaj także astronauci NASA, którzy przygotowują się do lotu w kosmos.

Podczas pobytu na Lanzarote warto też odwiedzić unikatową Restaurację El Diablo. To prawdopodobnie jedyne takie miejsce na świecie, gdzie dania z grilla przyrządzane są nad kominem prowadzącym do żarzącego się, wciąż czynnego wulkanu. Zaledwie 10 metrów pod miejscem, w którym znajduje się restauracja, temperatura Ziemi osiąga wysokość 300°C.

Ten wyjątkowy lokal serwuje różne pieczone wulkanicznie potrawy np. steki, grillowanego kurczaka, kiełbaski i ziemniaki oraz wyśmienite świeże ryby kanaryjskie i owoce morza.

W listopadzie 2022 roku na lotnisko César Manrique na kanaryjskiej wyspie Lanzarote przybyło ponad 632 tys. turystów z całego świata, co stanowi rekordową liczbę przylotów w miesiącu listopadzie. Nigdy wcześniej od 2006 nie zarejestrowano większej liczby przylotów w listopadzie. Oznacza to wzrost o 11,2% niż w tym samym miesiącu w roku 2019.

Fot. Itaka.pl