GIGANTYCZNY GULASZ NA TENERYFIE

Aktualności Imprezy Kuchnia kanaryjska

Kto ma ochotę spróbować pysznego kanaryjskiego gulaszu powinien w tym tygodniu odwiedzić Teneryfę.

Uroczystości La Florida i tradycyjny gulasz nazywany puchero stały się znakiem rozpoznawczym Wysp Kanaryjskich. Popularna dzielnica La Florida w La Orotava powraca w tym roku do obchodów swoich tradycyjnych uroczystości na cześć San Antonio Abad i Dziewicy z La Esperanza. Te uroczystości odbywają się od ponad 50 lat i zyskały ogromną popularność wśród mieszkańców i turystów, a nawet stały się Festiwalami Atrakcyjności Turystycznej na Wyspach Kanaryjskich.

Główną atrakcją ma być gigantyczny gulasz puchero, który w sobotę, 28 stycznia 2023 roku zostanie przygotowany dla prawie 5 tys. osób. Impreza ma rozpocząć się o godz. 14.

We wspólne ugotowanie kanaryjskiego gulaszu zostali zaangażowani sąsiedzi, którzy pomogą m.in. w myciu warzyw i obieraniu ziemniaków.

Do przyrządzenia tego olbrzymiego dania potrzeba około 70 dużych kotłów ze stali nierdzewnej o wadze ponad 125 kilogramów. Składniki przekraczają 4 tys. kilogramów i są zgodne z tradycyjną recepturą. Między innymi potrzeba ponad 600 główek kapusty, 75 kilogramów ananasów, 700 kilogramów ziemniaków i 60 kilogramów słodkich ziemniaków, ponad 1300 kilogramów dyni, ponad 1000 kilogramów szalotki, 90 kilogramów ciecierzycy, 70 kilogramów fasoli i tyle samo marchwi, prawie 1000 kilogramów boczku i żeberek, 60 kilogramów porów, 25 kilogramów czosnku, 100 kilogramów cebuli, 45 kilogramów pietruszki, 75 kilogramów bubango i 250 kilogramów gofio.

Warto dodać, że lokalne produkty są uprawiane przez sąsiadów. Gulasz gotuje się na małym ogniu i trwa co najmniej dwie godziny.

Uroczystości trwają dwa tygodnie i zaczęły się już 17 stycznia 2023 roku inauguracją wystawy fotograficznej z okazji 40-lecia pobliskiej szkoły Leoncio Estévez Luis. Przy okazji odbył się też festiwal z występami zespołów folklorystycznych.

We wtorek 24-go kontynuowana jest degustacja win, a w czwartek 26-go odbędzie się XLIII konkurs win San Antonio Abada oraz trzeci konkurs na dekorację elewacji i balkonów.

Rankiem 28-go stycznia 2023 roku obchodzona jest 51. edycja Targów Bydła i procesja przeniesienia wizerunków San Antonio Abad i Virgen de la Esperanza. A dzień później odbędzie się tradycyjna pielgrzymka, która obchodzi swoją czterdziestą edycję. Po zakończeniu na osiedlowym placu odbędzie się popularny festyn z muzyką na żywo oraz degustacja gigantycznego gulaszu.

Foto: Facebook/Asociación Cultural CantaSur