GRYPA W NATARCIU NA KANARACH

Aktualności

Coraz więcej przypadków łagodnej i ostrej infekcji dróg oddechowych przez czwarty tydzień z rzędu zanotowano na Wyspach Kanaryjskich.

Według najnowszego raportu Zdrowia Publicznego na Wyspach Kanaryjskich odnotowano 823,9 przypadków na 100 000 mieszkańców, o 35,2 procent więcej niż średnia krajowa, która wynosi 788,7. 

Od 6 do 12 lutego 2023 roku, wzrósł z 736,1 przypadków na 100 000 mieszkańców do 823,9, co oznacza 87,8 więcej przypadków. Liczby te są podobne do drugiego tygodnia stycznia.

W podziale na grupy wiekowe raport Zdrowia Publicznego podkreśla wzrost zachorowań wśród dzieci w wieku od 0 do 4 lat, z 4097 przypadkami na 100 000 mieszkańców, co plasuje go powyżej tego zarejestrowanego w grudniu. Za nimi plasuje się grupa wiekowa od 5 do 14 lat, a na trzecim miejscu znajdują się osoby w wieku powyżej 79 lat.

Angel Victor Torres, szef rządu archipelagu, zwrócił też uwagę, że grypa typu B „trochę” wzrasta na Wyspach Kanaryjskich . Według raportu krajowego, pozytywność wirusa grypy B wzrosła piąty tydzień z rzędu. Choć jego zdaniem jest „lepiej, bo jest łagodniejsza”. Według najnowszego biuletynu Zdrowia Publicznego, w szóstym tygodniu roku na wyspach przebywały w izolacji tylko trzy osoby z powodu grypy B.

Nowa strategia nadzoru nie dostarcza również informacji o zgonach spowodowanych grypą tydzień po tygodniu. Według Torresa nie były to „istotne dane z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ związana z nimi śmiertelność była bardzo niska, od 20 do 30 przypadków rocznie”. 

Władze Hiszpanii zalecają szczepienia przeciwko grypie.

Foto: Archiwum