ŚMIERĆ IMIGRANTÓW W DRODZE NA KANARY

Aktualności

Spada liczba imigrantów przybywających na Wyspy Kanaryjskie. Ale pod koniec kwietnia 2023 roku na archipelag przybyło w dwa dni ponad pół tysiąca osób. A podczas jednej z wypraw tym niebezpiecznych szlakiem przez ocean zginęło co najmniej 19 osób.

Od 1 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku Wyspy Kanaryjskie przyjęły 2376 migrantów, którzy przybyli na 56 łodziach na ich brzegi, co oznacza spadek o 62,6% niż w tym samym okresie 2022 r. – wynika z ostatniego bilansu publikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii. 

W tym samym okresie ubiegłego roku na Archipelag przybyło 6359 osób. Z kolei w pierwszej połowie kwietnia na Wyspy przybyło pięć łodzi ze 198 osobami.

W drugiej połowie kwietnia niemal w dwie doby łodzie z nielegalnymi imigrantami dotarły na Lanzarote, Gran Canarię i Fuerteventurę. Co najmniej 19 osób zginęło 19 kwietnia 2023 roku na wodach w pobliżu El Aaiún podczas próby dotarcia na Kanary. Nadmuchiwaną łodzią podróżowało 60 osób, a ci, którzy przeżyli, zostali przetransportowani do Maroka

W ubiegłym roku ponad 11 tys. osób przypłynęło z Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Za przerzut łodzią płacą nawet kilka tysięcy euro.

W ciągu ostatnich 5 lat na tym niebezpiecznym m.in. ze względu na silne prądy morskie szlaku kanaryjskim zginęło ponad 6 tys. osób.

ACNUR – organizacja pozarządowa, która opiekuje się dziećmi imigrantów z Afryki informuje, że tylko 400 z 2500 małoletnich cudzoziemców, których utrzymuje rząd Wysp Kanaryjskich może  mieć prawo do azylu lub schronienia np. ze względu na przemoc domową lub  zagrożenie ze strony innych plemion. Poza tym po badaniach kości okazało się, że część z osób, które podawały się za nieletnich, miały ukończone 18 lat. 

Foto: Salvamento Marítimo