SILNY WIATR I UTRUDNIENIA LOTNICZE

Aktualności

Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) przedłużyła do 10 maja 2023 roku niektóre z żółtych ostrzeżeń pogodowych, a niektóre podwyższyła do poziomu pomarańczowego.

Rozszerzone ostrzeżenia dotyczą podmuchów wiatru i zjawisk przybrzeżnych, które będą miały wpływ na wszystkie wyspy w ciągu najbliższych 48 godzin, z wyjątkiem Fuerteventury, w następujący sposób:

TENERYFA:
Do godziny 12:00 w środę ogłoszono żółte ostrzeżenia dotyczące zjawisk przybrzeżnych na północy wyspy; w ciągu dnia porywy wiatru do 70 km/h na wschodzie, południu i zachodzie wyspy; i zjawiska przybrzeżne na wschodzie, południu i zachodzie wyspy do 23:59 w środę wieczorem.

GRAN CANARIA:
Aktywne żółte ostrzeżenia dotyczące zjawisk przybrzeżnych i podmuchów wiatru do 80 km/h na wschodzie, południu i zachodzie Gran Canarii obowiązują przez całą środę.

LANZAROTE:
Do godziny 6:00 w środę rano obowiązują żółte ostrzeżenia pogodowe dotyczące porywów wiatru do 75 km/h.

LA PALMA:
Na zachodzie wyspy i na szczytach obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie przed podmuchami wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Ten alert zakończy się obecnie o godzinie 6:00 w środę, chociaż może zostać przedłużony w zależności od jutrzejszej prognozy. Na wschodzie i zachodzie wyspy przez całą środę do 23:59 obowiązują dodatkowe żółte ostrzeżenia dotyczące zjawisk przybrzeżnych.

LA GOMERA:
Pomarańczowe ostrzeżenia przed podmuchami wiatru do 90 kilometrów na godzinę na całej wyspie, kończące się o 6 rano w środę rano. Istnieją również żółte ostrzeżenia przed wiatrem do 80 km/h, rozpoczynające się o godzinie 6:00 rano w środę i kończące się o północy.

EL HIERRO:
Żółte ostrzeżenia przez cały dzień przed podmuchami wiatru do 80 km/h na całej wyspie przez cały dzień i zjawiskami przybrzeżnymi.

9 maja 2023 roku kontrolerzy ruchu lotniczego poinformowali na Twitterze, że podjęto środki w celu zagwarantowania bezpieczeństwa pasażerom lotów EasyJet, Jet2 i TUI z Manchesteru, Leeds/Bradford i Luton, które zostały przekierowane z lądowania na Teneryfie Południe na Fuerteventurę, gdzie przebywali do czasu ucichł wiatr na tyle, że ostatecznie wylądowali na Teneryfie.

Fot. Archiwum NaKanarach.pl