KONIEC MASECZEK W OŚRODKACH ZDROWIA

Aktualności Covid-19

2 lutego 2024 roku noszenie maseczek w placówkach służby zdrowia i ośrodkach medycznych na Wyspach Kanaryjskich nie już obowiązkowe. Był to jeden z nielicznych regionów na świecie, gdzie w tym roku istniał taki obowiązek.

Esther Monzón, minister zdrowia Wysp Kanaryjskich poinformowała, że ​​noszenie maseczek będzie nadal zalecane, ale nie jest już obowiązkowe, po dwutygodniowym z rzędu spadku liczby przypadków wirusów układu oddechowego na całym archipelagu.

Według najnowszego raportu Systemu Nadzoru Ostrych Zakażeń Układu Oddechowego (SiVIRA) wraz ze statystykami Instytutu Zdrowia Carlosa III, częstość występowania wirusów układu oddechowego wykrytych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w dniach 22-28 stycznia 2024 roku na Wyspach Kanaryjskich wyniosła 823,1 przypadków na 100 tys. mieszkańców w porównaniu do 909 przypadków w poprzednim tygodniu.

8 stycznia 2024 r. władze Wysp Kanaryjskich zdecydowały o tymczasowym nakazie noszenia masek w ośrodkach opieki zdrowotnej na wszystkich wyspach ze względu na wpływ szczytu liczby zakażeń grypą i koronawirusem. Środek ten dotyczył klinik, gabinetów lekarskich, ośrodków medycznych oraz szpitali publicznych i prywatnych na wszystkich wyspach.

Zatwierdzone kilka dni później przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie dotyczące noszenia maseczek stanowiło, że regiony Hiszpanii mogą zakończyć ten obowiązek po dwóch kolejnych tygodniach spadku liczby przypadków i zmniejszonej presji na szpitale.

Fot. Archiwum gobiernodecanarias.org