STAN WYJĄTKOWY PRZEZ BRAK WODY

Aktualności

Po tegorocznej, wyjątkowo i mało deszczowej suchej zimie, wiośnie i trwającym jeszcze lecie wszystkie wyspy należące do archipelagu kanaryjskiego nadal narzekają na poważne braki wody. Władze popularnej, także wśród polskich turystów malowniczej Fuerteventury ogłosiły po raz kolejny przedłużenie statusu nadzwyczajnego w tym zakresie. Jakie oznacza to ograniczenia?

Na początku września 2024 roku, podczas posiedzenia Rady Zarządzającej zdecydowano na przedłużenie stanu wyjątkowego na kolejny rok z powodu dużych niedoborów wody na tej wyspie. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze zaapelowały do mieszkańców i turystów, aby ją oszczędzali, bo przy większym zużyciu po prostu może jej pewnego dnia zabraknąć w kranach. Jest też zalecenie, aby podobnie jak na Teneryfie, gdzie wprowadzono wiosną 2024 roku stan ekstremalnej suszy, ograniczyć napełnianie przydomowych basenów, podlewanie trawników, czy też mycie aut na terenie prywatnych posesji.

Decyzja o stanie wyjątkowym na Fuerteventurze ma na celu ułatwienie ukończenia kluczowych projektów infrastruktury wodnej w północnych, centralnych i południowych regionach Fuerteventury.

Podczas spotkania, któremu przewodniczyła przewodnicząca Cabildo (Urzędu Wyspy), Lola García i radny ds. gospodarki wodnej, Adargoma Hernández, podkreślano pilną potrzebę kontynuowania wysiłków na rzecz poprawy zaopatrzenia wyspy w wodę.

Według Garcii rozbudowa ma na celu wsparcie kilkunastu priorytetowych projektów, w tym budowę nowej sieci transportu wody ze zbiornika magazynowego Calderetilla do zbiornika Tiscamanita, który jest głównym obiektem magazynowym dla regionu południowego.

Inne ważne inicjatywy obejmują trwającą rozbudowę i udoskonalenie ośrodka produkcji wody w popularnym turystycznym kurorcie Corralejo oraz nowy system pompowania z La Herradura do Calderetilli.

Radny Adargoma Hernández zauważył, że jest to drugie przedłużenie stanu wyjątkowego związanego z wodą po pierwotnym ogłoszeniu 1 września 2023 r. Od tego czasu poczyniono znaczne postępy, w tym ukończono i uruchomiono nowy rurociąg łączący zakład odsalania wody pobieranej z Oceanu Atlantyckiego w Puerto del Rosario z systemem zbiorników La Herradura.

Rurociąg ten jest częścią szerszej strategii, która obejmuje również uruchomienie modułu odsalania metodą odwróconej osmozy, który może produkować 7200 metrów sześciennych wody dziennie, a także modernizację zakładu odsalania w Puerto del Rosario.

Obecnie realizowanych jest ponad 30 projektów, a kilka prac awaryjnych zostało już ukończonych. Obejmują one wdrożenie modułów odsalania o dziennej wydajności 2000 metrów sześciennych w centrach produkcyjnych w Corralejo i Puerto del Rosario oraz instalację filtrów piaskowych w zakładzie odsalania Gran Tarajal.

Ponadto spółka wodociągowa CAAF (Consorcio de Abastecimiento de Aguas a Fuerteventura) koncentruje się na rozbudowie i monitorowaniu kluczowych sieci transportu wodnego w celu identyfikacji i rozwiązania problemów na obszarach, na których występuje znaczna utrata wody.

Foto: visitfuerteventura.es