GRAN CANARIA: Niebezpieczny wyciek substancji ropopochodnej ze statku zauważono na wschodnim wybrzeżu stolicy kanaryjskiej wyspy.
Oleistą plamę na wodzie zauważono w godzinach popołudniowych, 11 maja w Las Palmas de Gran Canaria. Wezwane na miejsce służby ratunkowe oszacowały, że substancja miała początkowo wymiary około 100 na 10 metrów, czyli 1000 metrów kwadratowych i pojawiła się niecałe dwie mile morskie (1,4 km) na wschód od cypla mola Reina Sofía – największego z nabrzeży portu w stolicy tej kanaryjskiej wyspy. Sytuacja została zakwalifikowana jako zagrożenie dla Oceanu Atlantyckiego, a Służba Ratownictwa Morskiego (Salvamento Marítimo) zabezpieczyła teren, aby substancja nie przedostała się na sąsiednie obszary, także w rejon popularnych i licznie odwiedzanych przez turystów plaż na północy i wschodzie Gran Canarii.
Dyrekcja Generalna ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rządu Wysp Kanaryjskich poinformowała, że przez najbliższe kilka dni obowiązują prealerty w ramach Terytorialnego Planu Ratunkowego Ochrony Ludności Wspólnoty Autonomicznej Wysp Kanaryjskich (PLATECA). Decyzja ta ma na celu zapewnienie lepszej koordynacji pomiędzy administracją a poszczególnymi instytucjami i jednostkami ratowniczymi oraz udostępnienie niezbędnych zasobów do bieżącego monitorowania sytuacji.
Zarząd Portu w Las Palmas przekazał, że natychmiast uruchomiono wewnętrzny plan ratunkowy w pierwszej fazie oraz Krajowy Plan Morski, który wszedł w fazę „Sytuacja Kryzysowa 1”. Według Dyrekcji Generalnej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Służba Ratownictwa Morskiego potwierdziła, że wyciek został już opanowany. Na miejscu działa jednostka Salvamar Nunki, która prowadzi mechaniczną dyspersję plamy, czyli rozpraszanie substancji przy użyciu specjalistycznego sprzętu, co ma zminimalizować jej wpływ na środowisko morskie i przedostanie się jej w inne obszary.
ZOBACZ NASZ ARTYKUŁ NA NAJWIĘKSZYM POLSKIM PORTALU WIRTUALNA POLSKA:
Foto: NaKanarach.pl/Zdjęcie ilustracyjne

