SZCZEPIENA PODRÓŻNE I POBYT

Przed podróżą Turystyka
  • SZCZEPIENIA – Na Wyspy Kanaryjskie można podróżować bez typowych szczepień na choroby tropikalne. Lekarze zalecają jednak, aby wybierając się w ten rejon Europy wykonać ok. 4-6 tygodni przed podróżą szczepienia na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B. Nie jest to jednak obowiązkowe.
  • WJAZD – wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty, gdyż należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii. Nie są wymagane wizy. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polscy obywatele mogą wjeżdżać do Królestwa Hiszpanii i przebywać w nim bez wiz do 90 dni, niezależnie od celu pobytu. Aby przekroczyć granicę, musisz mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Istnieje obowiązek meldunkowy, ale nie jest on restrykcyjnie przestrzegany. Jeśli przebywasz w Hiszpanii dłużej, samodzielnie zarejestruj miejsce zamieszkania w urzędzie miasta.
  • O warunkach wjazdu do Hiszpanii czytaj w zakładce: https://nakanarach.pl/index.php/zalecenia-sanitarne/ , a o aktualnych obostrzeniach na Wyspach Kanaryjskich podczas pandemii oraz gdzie wykonać test na wszystkich Wyspach Kanaryjskich można przeczytać w zakładce: https://nakanarach.pl/index.php/covid-19/
  • WALUTA – obowiązuje Euro. Warto zrobić tu zakupy, ze względu na niższy VAT – ok. 7%.
  • PRĄD – gniazdka zazwyczaj mają takie same wtyczki, jak te używane w Polsce 230V – 50 Hz, ale niektóre mogą się różnić. Wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnej „przejściówki”.
  • STREFA CZASOWA: Czas letni: -1 godz., czas zimowy: -1 godz. w stosunku do czasu polskiego. Pod koniec marca i października obowiązuje zmiana czasu.
  • ZAKAZ PALENIA: Na terenie Wysp Kanaryjskich obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów na ulicach. Naruszając te przepisy można dostać wysoki mandat. Podobnie nie można też palić papierosów na plaży. Tutaj kara wynosi aż 2 tys. euro.