NAJWIĘKSZY KARNAWAŁ PO BRAZYLII JEST NA KANARACH

Karnawał

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że największy karnawał na świecie odbywa się w stolicy Brazylii – Rio de Janeiro. Nie każdy jednak wie, że Karnawał w Santa Cruz de Tenerife (z hiszp. Carnaval de Santa Cruz de Tenerife) to druga pod względem wielkości i popularności taka impreza na świecie! Według legend tradycja urządzania zabaw karnawałowych przywędrowała na Teneryfę prawdopodobnie w XVI wieku z Europy, a dopiero nieco później trafił do Brazylii, gdzie początkowo był to kultywowany wśród niższych warstw społecznych. Okres wojny domowej i dyktatura pod rządami generała Franco spowodowała chwilowy zakaz urządzania karnawałowych imprez. Ale od 1967 roku karnawał wrócił do kalendarza imprez jako oficjalne święto. Dla większości mieszkańców to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Obowiązuje tu zasada, że kobiety przebierają się za mężczyzn i na odwrót. Dla dobrej zabawy prawie nikt nie ma z tym problemu.

Karnawał świętowany jest też na Gran Canarii. Odbywają się tu dwie imprezy. Najpierw ponad 100 platform z przebierańcami pojawia się w stolicy, czyli w Las Palmas, a kilka dni później na południu wyspy w Maspalomas. Trasa liczy ok. 7 kilometrów. Od 1998 r. przy tej okazji odbywa się też gala Draq Queen, a także wybory królowej karnawału oraz na najładniejsze stroje.

W 2020 r., gdy wybuchła pandemia koronawirusa, huczny karnawał po kilku dniach przerwano. W 2021 roku z tego samego powodu karnawał nie odbył się w lutym i został przełożony na późniejszy termin 30 kwietnia-23 maja. Na początku roku dla mieszkańców stolicy Gran Canarii przygotowano jedynie wystawę, która miała przywołać wspomnienia z karnawałowego szaleństwa.

W 2022 r. karnawał zaplanowano w terminie 11 luty-6 marca.