KARNAWAŁ 2024 NA KANARACH

Imprezy Karnawał

12 stycznia 2024 roku na kanaryjskiej Teneryfie rozpoczął się największy w Europie karnawał. Podobne, nie mniej barwne festiwale, aż do połowy marca br. będą odbywać się w różnych terminach niemal na wszystkich wyspach archipelagu. Zgodnie z tradycją nie można zapomnieć o przebraniu się.

TENERYFA

12 stycznia 2024 roku to dzień początku karnawału w Santa Cruz de Tenerife. To drugi co do wielkości, tuż po Brazylii – największy karnawał na świecie.

Karnawał na Teneryfie 2022 r. – Foto: Facebook/Carnaval Santa Cruz de Tenerife

Wśród atrakcji jest m.in. gala seniorów, konkurs kostiumowy, wybór królowej karnawału. Tradycyjnie przez miasto przejedzie prawie 100 platform z muzyką i tancerzami, co potrwa kilka godzin, a groteskowy pogrzeb i spalenie postaci sardynki zaplanowano na 14 lutego 2024 r.:

  • Środa, 7 lutego 2024  – Wybory Królowej Karnawału, godz. 21:30 w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym.
  • Piątek, 9 lutego 2024 r. – Parada otwarcia, godz. 20:00 – Wyjazd z Plaza de la República Dominicana, zakończenie w La Marina i Avenida Francisco La Roche.
  • Środa, 14 lutego 2024 r. – Pogrzeb sardynki, godz. 22:00 – na alei Marítima.
  • Sobota, 17 lutego 2024 r. – Karnawał dzienny, godz. 13:00 – Plaza del Príncipe, Ron Barceló-Plaza de La Candelaria i Avenida Francisco La Roche
  • Niedziela, 18 lutego 2024  – Parada zabytkowych samochodów, 12:00 – Aleja Francisa La Roche, a następnie impreza zamykająca – Plaza del Príncipe 17:00 Wielkie zakończenie karnawału

Z kolei najstarszy karnawał na południu Teneryfy odbędzie się w Los Gigantes w dniach od 22 lutego do 3 marca 2024 r.

GRAN CANARIA

W stolicy Gran Canarii – Las Palmas imprezy potrwają od 26 stycznia do 28 lutego 2024 roku. Festiwal o międzynarodowym znaczeniu turystycznym, obejmuje ponad dwadzieścia wydarzeń, w tym gale, konkursy, parady i korowody.

Foto: Archiwum Facebook/Carnaval de Las Palmas de Gran Canaria

Wielka Parada, w której przejedzie kilkadziesiąt platform z muzyką i tancerzami na ulicach stolicy wyspy odbędzie się 17 lutego 2024 r. Trasa liczy około 7 kilometrów i rozpoczyna się w Castillo de la Luz, a kończy w parku San Telmo. W 2024 roku pochówek sardynki odbędzie się 18 lutego.

Nie mniej widowiskowy, lecz znacznie mniejszy Karnawał w miejscowości Vecindario potrwa od 29 lutego – 9 marca 2024 r. Tematem przewodnim jest „Gorączka sobotniej nocy” , który zwyciężył w głosowaniu internetowym. 9 marca przez miasto przejdzie przyciągająca tłumy mieszkańców kawalkada, a dzień później zaplanowano Pogrzeb Sardynki.

Z kolei w Maspalomas na połuniu Gran Canarii program wydarzeń odbędzie się w dniach 7-17 marca z muzyką, a tematem przewodnim są „Wspomnienia telewizyjne”. Parada z udziałem prawie 50 platform odbędzie się 17 marca na Avenida de la Unión Europea, u zbiegu z Calle El Escorial, a zakończy się na Avenida de Gran Canaria. Dzień później odbędzie się spalenie kukły sardynki na plaży w Playa del Ingles.

Fot. Archiwum – NaKanarach.pl

FUERTEVENTURA

Imprezy karnawałowe w 2024 roku odbędą się na tej wyspie w kilku miejscowościach:

8-18 lutego 2024 r. odbędzie się karnawał w Puerto del Rosario, w Morro Jable od 22 lutego do 10 marca, Caleta de Fuste i Antigua od 9 lutego do 11 lutego.

LANZAROTE

Karnawał w Arrecife: 12 lutego 2024 r. zaplanowana jest parada, a 14 lutego pogrzeb sardynki, w Playa Blanca imprezy odbędą się w dniach 8-10 marca.  

LA GOMERA

Rada Miasta San Sebastián de La Gomera ogłosiła, że imprezy karnawałowe odbędą się na tej urokliwej wyspie od 2-18 lutego 2024 roku.

LA PALMA

12 lutego 2024 r. na kanaryjskiej La Palmie warto się wybrać na Dzień Los Indianos obchodzony w każdy pierwszy poniedziałek karnawału w mieście Santa Cruz de La Palma. Wówczas ludzie ubierają się na biało i biorą udział w bitwie na talk, obrzucając się nim wzajemnie. W 2022 roku impreza została wybrana jedną z najlepszych wydarzeń ulicznych w całej Hiszpanii. Impreza podkreśla historyczne związki La Palmy i Kuby i odbywa się głównie przy muzyce karaibskiej, serwowana jest tradycyjna zupa miodowa, rum z trzciny cukrowej z domieszką mojito i tytoniu.

EL HIERRO

Na jednej z najmniejszych wysp na archipelagu termin karnawału wyznaczono pomiędzy 10 a 14 lutego 2024 roku.

Festiwal Los Carneros to główne święto odbywające się na wyspie El Hierro w okresie karnawału. Młodzi ludzie z miasta Frontera ubierają się w bardzo suche i cuchnące skóry owcze, przygotowane nawet kilka lat wcześniej, które ten wyjątkowy dżentelmen trzyma w swojej piwnicy i które co roku odkurza Don Carnal, aby przestraszyć przechodniów i wysmarować ich czarnym barwnikiem.

Foto: Facebook/Cabildo de El Hierro

Jest to również część pokazu Los Carneros, postaci popularnie zwanej „El Loco”, która jest pasterzem, który pod maską pomaga baranom siać panikę.

Foto: Facebook/Carnaval Santa Cruz de Tenerife