LAS NA DNIE OCEANU

Ciekawostki Więcej informacji

Rząd Wysp Kanaryjskich wspiera dalsze badania głębinowych ekosystemów Makaronezji, czyli obszaru na Atlantyku pomiędzy Wyspami Zielonego Przylądka a Kanarami.

Dzięki badaniu koralowców odkryto duży, wiecznie zielony las zanurzony na głębokości od 60 do 100 metrów, utworzony przez brzegi czarnych koralowców, które otaczają wyspy archipelagu kanaryjskiego i zapewniają podłoże, schronienie i pożywienie dla wielu gatunków morskich, które żyją w związku z tym siedliskiem. To środowisko stanowi ważne naturalne laboratorium, w którym można się dowiedzieć i zrozumieć, jak działa kanaryjskie środowisko morskie na dużą skalę – czytamy w komunikacie rządu kanaryjskiego.

Projekt dotyczy m.in. opracowania precyzyjnych map w trzech wymiarach ekosystemów morskich. Zaczęło się od Archipelagu Chinijo, gdzie znajduje się największe znane podwodne dziedzictwo biologiczne Wysp Kanaryjskich, związane z wulkanem Montana Clara, a w 2021 roku rozpocznie się eksploracja dna morskiego Gran Canarii i Teneryfy, co daje początek do opisu dużej liczby nowych siedlisk, które utworzą hiszpański katalog siedlisk morskich – informuje rząd autonomiczny.

Foto: gobiernodecanarias.org