ODBUDUJĄ PLAŻĘ W MASPALOMAS

Więcej informacji

Geolodzy z Las Palmas zażądali od Rady Miejskiej San Bartolomé de Tirajana przywrócenia falochronu do stanu sprzed kilku tygodni, kiedy traktor należący do jednej z firm zajmującej się konserwacją plaży wykonał ruchy skalne do wzmocnienia falochronu przed falami. Jak już informowaliśmy, pod koniec kwietnia woda wciągnęła piasek i kamienie, przy okazji zabierając sporą część plaży i niszcząc handlową promenadę w Faro de Maspalomas.

Gazeta La Provincia poinformowała, że organ stanowy podtrzymuje swój zamiar skierowania do Rady Miejskiej na południu sprawy sankcji w związku z interwencją na plaży, na której dokonał zakazu przemieszczania w skalistym i piaszczystym materiale, który wyprowadzał z morza, chociaż może odstąpić od surowej kary, gdy ratusz odrestauruje tę część zatoki. Raport geologów Costasa wykazał, że falochron został podniesiony i poszerzony.

Szef Demarkacji, Rafael López Orive, poinformował też burmistrza gminy, że o nielegalnym lokalu w centrum handlowym Oasis, który uznał za nielegalne wykorzystywanie parterów do serwowania napojów zamiast przeznaczania ich na przechowywanie towarów, zgodnie z obecnym planem w gminie.

Policja ogrodziła przejście na plaży Fot. nakanarach.pl

Przypomnijmy: najwyższy przypływ przy Centrum Handlowym Oasis ponownie wpłynął na drewniany chodnik i część falochronu wzmocnioną w kwietniu na zlecenie Rady Miejskiej San Bartolomé de Tirajana.

Sporo kontrowersji budzą jednak prace na falochronie prowadzone tu również w kwietniu tego roku na odcinku od El Faro do La Charca de Maspalomas. Costas bada, czy spowodowane tym ruchy kamieni przez koncesjonariusza Rady Miejskiej San Bartolomé de Tirajana w celu wzmocnienia falochronu ochronnego promenady przekroczyły pozwolenia, które wydał na prace porządkowe i konserwację zatoki. 

W rozmowie z Maspalomas Ahora, szef departamentu ds. Demarkacji wybrzeża na Wyspach Kanaryjskich, Rafael López Orive, podkreślił, że jeśli teren centrum handlowego Oasis jest zagrożony: „to oni muszą prosić Costasa o pomoc, a nie osoby trzecie „w odniesieniu do tzw. „robót obronnych” zawartych w art. 9 ogólnego rozporządzenia w sprawie kosztów. Oznacza to, że ​​„właściciele terenów zagrożonych inwazją morza lub piasku plaż, z przyczyn naturalnych lub sztucznych, mogą budować roboty obronne, po uprzednim zezwoleniu lub koncesji, o ile to robią. nie szkodzić plaży ani strefie morsko-lądowej, ani nie podważać odpowiednich ograniczeń prawnych i służebności ”.