KOSZMARNIE GORĄCO W NOCY

Aktualności Pogoda

Wyspy Kanaryjskie zanotowały najgorętszą noc w całej Hiszpanii. Temperatura w czasie snu sięgała 40 stopni Celsjusza. Najgoręcej było na Gran Canarii. Miasto Tasarte zanotowało rano maksymalną temperaturę 41,6 stopnia. Do tego wiał silny wiatr z gorącym powietrzem. Upały mają potrwać do najbliższej środy.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) poinformowała, że w miniony poniedziałek na Gran Canarii, także w Tasarte padł rekord 45,7 stopnia Celsjusza o godz. 17:40. Gorąco było też w południowych kurortach turystycznych w Playa del Inglés – 40,3 stopni o godz. 6:10 i i na plaży Maspalomas – 39,8 stopni o godz. 5:20. Nie mniej gorąco w nocy było w Playa Blanca, na południu Lanzarote, z 39,6 stopni o godz. 3.50; lotnisko na Teneryfie Południowej – 39,5 stopnia o godz. 6:50; i w Agaete, na Gran Canarii, z 39,1 stopniem o godz. 4.10.

W nocy zdarzały się też silne podmuchy wiatru m.in. na Gran Canarii, co powodowało łamanie gałęzi palmowych, które spadały na jezdnie i chodniki.

Połamane gałęzie w Maspalomas Foto: nakanarach.pl

Maspalomas / Foto: nakanarach.pl
Maspalomas / Foto: nakanarach.pl
Przewrócona tablica po silnym wietrze w Maspalomas / Foto: nakanarach.pl

Meteorolodzy z Aemet prognozują na 17 sierpnia kolejny dzień wzrostu temperatur na obszarach przybrzeżnych zorientowanych na południe i zachód na Wyspach Kanaryjskich i nieznaczny ogólny spadek w obszarach śródlądowych, z maksimum, które może osiągnąć ponownie 40 stopni w środkowej części lądu zorientowanej na południe i zachód od wyspy o większej rzeźbie terenu, nie wykluczając jednak osiągnięcia tego progu w obszarach przybrzeżnych tych zboczy.

Aemet ostrzega, że noce będą nadal gorące, z temperaturami powyżej 25 stopni, a nawet lokalnie na 30 stopniach. Meteorolodzy informują, że jest czyste niebo z pojedynczymi odstępami chmur i obecnością zamglenia, głównie w środkowej części kraju.