MANDATY ZA JAZDĘ LEWYM PASEM

Aktualności Ruch drogowy

Podobnie jak w Polsce, sporym problemem jest jazda lewym pasem na autostradach. Teraz za takie wykroczenia kierowcy są karani mandatami od 80 euro.

Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT) informuje, że odsetek korzystania z prawego pasa wynosi tylko 60% na autostradach dwupasmowych, z tzw. „syndromem lewego pasa”, którego niewłaściwe użycie powoduje więcej korków i wypadków. Przepisy ruchu drogowego precyzują, że lewy pas służy tylko do wyprzedzania i zawsze powinniśmy jechać prawym.

Według ogólnych przepisów ruchu drogowego, że gdy jedziemy drogami z kilkoma pasami w każdym kierunku, musimy jechać jak najdalej po prawej stronie. Pozostałe pasy po lewej stronie służą do wyprzedzania, zjazdu po tej stronie lub w przypadku braku innej drogi poruszania się w przypadku dużego natężenia ruchu lub wypadku.

DGT przypomina, że kierowcy którzy poruszają się lewym i środkowym pasem mogą zostać ukarani, gdy prawy jest wolny, zwłaszcza jeśli ruch innych pojazdów jest utrudniony i jeśli przejedziesz więcej niż 300 metrów zewnętrznym pasem z pustym wewnętrznym.

Nie można też wyprzedzać z prawej strony. Na prawym pasie nie wolno mijać samochodów poruszających się wolniej po naszej lewej stronie. Takie postępowanie jest uważane za poważne wykroczenie zgodnie z artykułem 82, rozdział VII Ogólnych Przepisów Ruchu Drogowego.

Dlatego na trzypasmowej autostradzie, aby wyprzedzić wolniejszy samochód jadący środkowym pasem, należy zjechać na sąsiedni lewy pas, a następnie zakończyć manewr wracając na prawy pas.

Foto: Twitter/DGT