NA LA PALMIE KOLEJNE WSTRZĄSY, PYŁ DOTARŁ DO KUBY (AKTUALIZACJA)

Wulkany

Prawie 4 stopnie w skali Richtera miały kolejne trzęsienia ziemi na kanaryjskiej La Palmie. Komitet reagowania na wulkan „Pevolca” po przeprowadzeniu badań dotyczących sejsmiczności, geochemii i deformacji terenu wskazał, że ta erupcja raczej nie zakończy się tak szybko, ponieważ wulkan wszedł w „dojrzałą fazę” „stałej” erupcji, w której może trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy. 7 października ponownie zamknięto lotnisko na La Palmie.

Naukowcy obliczyli na podstawie poprzednich wybuchów na La Palmie, że średnio erupcja wulkanu trwała 55 dni, przy czym najdłużej aż 84. Na razie trudni wskazać, ile potrwa to tym razem. Wulkan eksplodował 20 września 2021 roku i wciąż wykazuje duże zagrożenie dla mieszkańców.

Według prognoz dzisiaj pył może dotrzeć na lotnisko na La Palmie, gdyż synoptycy informują o możliwej zmianie kierunku wiatru. Dotychczas pył był przenoszony przez Ocean Atlantycki i dotarł aż na Kubę, która jest oddalona o ponad 6 tys. km od La Palmy.

Erupcja Cumbre Vieja powoduje też coraz większe wstrząsy sejsmiczne, które są odczuwalne tylko na tej wyspie. Maksymalna zarejestrowana siła wyniosła 3,8 (mbLg) z epicentrum na północny-wschód od gminy Fuencaliente o godzinie 08:25. Geolodzy wskazują, że większość trzęsień ziemi wystąpiła na głębokości 11-14 km w obszarze, w którym rój rozpoczął się 1 września.

Z kolei poprzedniego dnia na La Palmie doszło do prawie 50 trzęsień ziemi z siłą 3,6 mbLg, które były odczuwane przez mieszkańców w miejscowościach: Los Llanos, El Paso, Breña Alta, Tazacorte, Villa de Mazo, Tijarafe, Breña Baja i Santa Cruz de La Palma.

Obecnie lawa na wyspie zajęła już ponad 400 hektarów, zniszczyła ponad 1 tys. domów i 30 km dróg.

AKTUALIZACJA 7.10.2021

Z powodu dużego nagromadzenia popiołu z wulkanu władze zdecydowały o tymczasowym zamknięciu lotniska na La Palmie.

AKTUALIZACJA 8.10.2021

Firma zarządzająca wszystkimi lotniskami w Hiszpanii Aena poinformowała, że lotnisko na La Palmie jest nadal nieczynne, co wpływa m.in. na opóźnienia lotów lub objazdy na Teneryfie, gdzie loty z Los Rodeos (TFN) zostały przekierowane na lotnisko Reina Sofia na południe wyspy.

Foto: Twitter/Involcan