SILNE TRZĘSIENIE ZIEMI NA LA PALMIE (AKTUALIZACJA)

Aktualności Wulkany

Trzęsienie ziemi o sile 4,9 magnitudo w Villa de Mazo zarejestrowano w miniony weekend na głębokości 38 kilometrów, które było odczuwalne przez mieszkańców nie tylko La Palmy, ale też sąsiednich wysp: Teneryfy, La Gomery i El Hierro. W ciągu jednego dnia wystąpiło aż 80 wstrząsów o różnej sile. W mediach społecznościowych określano je jako „bardzo, bardzo silne”. Na południowej części stożka wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie pojawił się też nowy strumień lawy.

Według badaczy lawa może zostać spowolniona przez dużą ilość popiołu i nie spowodować dalszych szkód materialnych. Według danych Hiszpańskiego Instytutu Geograficznego i Górniczego (IGME) strumień przepływa przez obszar Las Manchas z prędkością około 50 metrów na godzinę, a sejsmiczność nadal rośnie.

Ponad miesiąc po erupcji wulkan Cumbre Vieja wciąż wyrzucanie gazy, materiały piroplastyczne i tony lawy z czterech aktywnych ujść, które zasilają dziesięć strumieni. Obszar dotknięty lawą objął prawie 900 hektarów, uszkodzonych jest 2270 budynków na wyspie La Palma.

Po kolejnym zawaleniu wulkanu lawa zagraża obszarowi Las Manchas i jego cmentarzowi. Otoczone jest też miasto La Laguna, gdzie uśpiony język osiągnął 14 metrów wysokości. 

Władze informują, że na La Palmie pogorszyła się jakość powietrza, a do atmosfery trafiło ponad 36 tys. ton dwutlenku siarki. 

AKTUALIZACJA 27.10.2021:

Całodobowy monitoring wulkaniczny National Geographic Institute (IGN) zarejestrował na wyspie La Palma trzęsienie ziemi o sile 4,8 (mbLg), które było odczuwalne nawet w wielu ośrodkach Teneryfy, La Gomery i El Hierro . Wystąpiło ono na południowy zachód od gminy Villa de Mazo na głębokości 34 kilometrów. 

Na Teneryfie wstrząsy były odczuwalne w Arafo, Santiago del Teide, Buenavista del Norte, Los Realejos, La Laguna, Güímar, Icod de los Vinos, El Rosario, Santa Cruz, La Orotava, Santa Ursula, Candelaria, San Miguel de Abona, Garachico, Puerto de la Cruz, Adeje i Tacoronte.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne także we Fronterze, El Pinar i Valverde na wyspie El Hierro, a także w Hermigua, San Sebastián i Valle Gran Rey na La Gomerze.

Foto: Twitter/Involcan