ZAKAZANA JAZDA HULAJNOGĄ LUB SKUTEREM PO CHODNIKU

Aktualności Ruch drogowy

DGT (Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego) rozpoczęła akcję informacyjną skierowaną do rowerzystów i użytkowników skuterów elektrycznych, stojących lub z siedzeniami, którzy jeżdżą po chodnikach, przejściach dla pieszych, czyli tam, gdzie nie ma specjalnej ścieżki. Obecnie takie wykroczenie jest klasyfikowane jako „poważne wykroczenie” i grozi za to mandat w wysokości 200 euro.

DGT uważa, że użytkownicy rowerów, hulajnóg i skuterów mają obecnie złe nawyki jeżdżenia po chodnikach, które są wyłączną przestrzenią do spacerów, zgodnie z aktualnymi przepisami kodeksu drogowego w Hiszpanii, w tym na Wyspach Kanaryjskich, z wyjątkiem licencjonowanych skuterów inwalidzkich.

Kampania społeczna ma na celu nie tylko ostrzegać motocyklistów i chronić pieszych, ale także aktywnie karać ludzi, którzy nie przestrzegają przepisów. Wraz z pojawieniem się i rozwojem skuterów elektrycznych DGT została zmuszona do ustanowienia nowego rozporządzenia, które weszło w życie w 2021 roku, po zmianie przepisów dotyczących pojazdów i przepisów ruchu drogowego.

Ustalono podstawowe zasady, zaczynając od uznania skuterów całkowicie elektrycznych za pojazd, niezależnie od tego, czy są to hulajnogi lub skutery stojące, czy siedzące. Korzystanie z nich na chodnikach, w tunelach i na obszarach dla pieszych jest zabronione. Ich prędkość ograniczona jest do maksymalnie 25 km/h. Nieprzestrzeganie któregokolwiek z przepisów jest klasyfikowane jako poważne wykroczenie i można zostać ukarany grzywną w wysokości 200 euro.

Dodatkowo kierowcy jednośladów podczas jazdy nie mogą używać słuchawek z muzyką i odtwarzaczy dźwięku lub telefonów komórkowych.