WULKAN WYRZUCIŁ KAMIENIE SZLACHETNE I STWORZYŁ NOWE PLAŻE

Ciekawostki Wulkany

Po ponad 50 dniach lawa wciąż wypływa z wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie i przez klify dotarła do wybrzeża. Według naukowców spada aktywność erupcyjna. Wraz z materiałem wulkanicznym na powierzchnię wydostały się kamienie szlachetne i powstały nowe plaże.

W opinii naukowców jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o zakończeniu erupcji, do tego jest konieczne osiągnięcie „jeszcze niższych” poziomów, choć oznaki są pozytywne. Nowy strumień lawy zatrzymał się przy klifach Los Guirres około 50 metrów od morza.

Foto: Twitter/Involcan

Komitet Naukowy Pevolca (Specjalny Plan Ochrony Ludności) ostrzegł jednak, że sejsmiczność na La Palmie spowodowana przez wulkan będzie nadal odczuwalna przez ludność (także na sąsiednich wyspach Teneryfa i La Gomera) w najbliższym czasie, z intensywnością od 5 do 6 w skali Richtera, co może spowodować poważne straty.

Tymczasem obserwatorzy z Kanaryjskiego Instytutu Wulkanologicznego Involcan poinformowali, że wśród kamieni wyrzuconych podczas erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma naukowcy znaleźli kamienie półszlachetne – oliwiny.

Oliwin to minerał pochodzenia wulkanicznego, zaliczany jest do obecnych w skałach magmowych krzemianów. Zazwyczaj ma kolor jasnozielony, jest uważany za kamień półszlachetny, chętnie wykorzystywany przez jubilerów do produkcji unikatowej biżuterii. Jest spotykany na wielu obszarach Wysp Kanaryjskich, ale jako geologiczne dziedzictwo archipelagu jego zbieranie jest zabronione.

Oprócz tego, dzięki erupcji Cumbre Vieja powstały pierwsze piaszczyste i jednocześnie najmłodsze w Hiszpanii plaże utworzone w pasie zastygłej lawy.

Według danych rządu kanaryjskiego, wyspa zyskała obszar o długości 500 m w głąb morza i ok. 820 m maksymalnej szerokości. Dodatkowo zastygły jęzor lawy całkowicie zniszczył miasto Todoque oraz w pobliżu jedną ze stacji benzynowych i zabytkowy kościół.

Obecnie lawa zniszczyła prawie 1 tys. hektarów oraz zniszczyła ponad tysiąc budynków i wiele upraw rolnych, w tym popularnych plantacji bananowców kanaryjskich. Łącznie ewakuowano ponad 7 tys. mieszkańców.

Foto: Twitter/Involcan