POTĘŻNE TRZĘSIENIE ZIEMI W MAROKU, MNIEJSZE NA KANARACH

Aktualności

Ponad 2 tysiące osób zginęło i co najmniej 2 tys. jest rannych w potężnym trzęsieniu ziemi o sile 7,2 w skali Richtera, które zanotowano wieczorem, 8 września 2023 roku w Maroku, które jest oddalone niespełna 200 km od Wysp Kanaryjskich. Z kolei w ciągu ostatnich 24 godzin na archipelagu pojawiła się seria zdarzeń sejsmicznych. Według IGN (National Geographic Institute), w tym krótkim okresie zarejestrowano na Kanarach łącznie 10 trzęsień ziemi.

W Maroku do trzęsienia ziemi doszło w górzystym obszarze pomiędzy Marrakeszem a Agadirem, gdzie zawalały się szpitale i zgłaszano wiele poważnych zniszczeń.

Tymczasem na Wyspach Kanaryjskich dwa trzęsienia ziemi we wrześniu 2023 roku osiągnęły magnitudę przekraczającą 3 stopnie w skali Richtera.

Ta seria zdarzeń sejsmicznych wzbudziła zaniepokojenie wśród lokalnej ludności i skłoniły naukowców odpowiedzialnych za monitorowanie aktywności w regionie do głębszej analizy.

Jedno z najbardziej zauważalnych trzęsień ziemi miało miejsce w południowo-zachodniej części Przylądka San Vicente i zarejestrowało siłę 3,7 w skali Richtera na głębokości 35 kilometrów. Niedługo wcześniej, o 17:24, w północno-wschodniej części Guía de Isora na Teneryfie zarejestrowano kolejne trzęsienie ziemi o sile 1,2 w skali Richtera i głębokości 14 kilometrów. Te dwa początkowe wydarzenia zapoczątkowały serię wstrząsów, które w krótkim czasie dotknęły różne części regionu wysp archipelagu.

Wieczorem zarejestrowano więcej trzęsień ziemi, w tym jedno na południu La Guancha o sile 1,0 i głębokości 19 km, a dwa kolejne miały miejsce w północno-wschodniej części Guía de Isora, bardzo blisko siebie, oba o sile 1,5. Powtórzenie tych zdarzeń w tym samym miejscu jest ciekawym zjawiskiem, które może wskazywać na bardziej ciągłą aktywność sejsmiczną w tym obszarze.

We wczesnych godzinach porannych wyspę El Hierro również nawiedziła seria trzęsień ziemi w południowo-zachodniej części El Pinar de El Hierro, o wielkości 2,5 i 3,2 w skali Richtera, obie na głębokości 29 kilometrów.

Ponadto więcej wstrząsów zarejestrowano na innych obszarach, np. w południowo-wschodniej części Mogán na Gran Canarii, o sile 1,9 i głębokości 31 kilometrów. Te zdarzenia sejsmiczne podkreślają dynamikę aktywności tektonicznej w regionie.

Jeśli chodzi o lokalizację, warto zauważyć, że niektóre z tych trzęsień ziemi miały miejsce na podwodnych obszarach Atlantyku w pobliżu Wysp Kanaryjskich. Wskazuje to na złożoną interakcję płyt tektonicznych w regionie i podkreśla znaczenie stałego monitorowania aktywności sejsmicznej w celu oceny potencjalnego ryzyka.

Trzęsienia ziemi na archipelagu Wysp Kanaryjskich nie są rzadkością, biorąc pod uwagę, że region ten położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie ze względu na położenie na zbiegu płyt tektonicznych: afrykańskiej, euroazjatyckiej i amerykańskiej. Jednakże koncentracja aż 10 „znacznych” trzęsień ziemi w ciągu 24 godzin przyciągnęła uwagę naukowców i władz lokalnych.

Analiza tych zdarzeń jest niezbędna do lepszego zrozumienia aktywności sejsmicznej w regionie i oceny wszelkich potencjalnych zagrożeń dla ludności i infrastruktury.

Badania sejsmologiczne na Wyspach Kanaryjskich prowadzone są we współpracy z różnymi instytucjami naukowymi i organizacjami rządowymi w celu zapewnienia solidnego zrozumienia dynamiki tektonicznej w regionie i dostarczenia społeczności dokładnych informacji.

Aktywność sejsmiczna może być wskaźnikiem zachodzących procesów geologicznych i nie zawsze skutkuje zdarzeniami destrukcyjnymi. Stały monitoring trzęsień ziemi i szczegółowe badania pozwalają naukowcom podejmować działania zapobiegawcze i dostarczać społeczeństwu cennych informacji, które należy przygotować na wypadek wystąpienia jakiegokolwiek istotnego zdarzenia sejsmicznego – pisze portal Canarian Weekly.

Foto: Facebook/All Maroko – polskojęzyczne wycieczki fakultatywne Agadir, Marakesz