MIESZKAŃCY LA PALMY WRACAJĄ DO DOMÓW

Aktualności

Władze wyspy (Cabildo de La Palma) informują, że niektórzy ewakuowani mieszkańcy jednej z najbardziej dotkniętych wybuchem wulkanu dzielnic mogli 7 stycznia 2022 roku zacząć wracać do swoich domów. Na razie do obiektów wpuszczono prawie 100 osób.

Dzień po ogłoszeniu, że erupcja Cumbre Vieja została zakończona, władze La Palmy 27 grudnia 2021 roku rozpoczęły usuwanie lawy na przejściu La Laguna, aby umożliwić nowe przeniesienie sąsiadów, którzy musieli opuścić swoje domy znajdujące się w tym obszarze z powodu erupcji wulkanu i emisji toksycznych gazów. 

Wiceprezes i radny ds. infrastruktury, Borja Perdomo, wyjaśnia, że ​​dodatkowo przywrócono podstawowe usługi, aby ułatwić zarówno dostęp do tego sektora miejskiego, jak i ewentualny powrót do domów, po przeprowadzeniu odpowiednich kontroli ludzi w okolicy.

Borja Perdomo wyjaśnia też, że ​​władze starają się udrożnić jak najszybciej drogę z Cruz Chica do La Laguna i że na tej trasie jest jeszcze wiele do zrobienia np. ocena uszkodzeń infrastruktury i budynków.

Ze względu na nagromadzenie toksycznych gazów wulkanolodzy z Pevolca apelują do mieszkańców, którzy wcześniej zostali ewakuowani, aby do podziemnych przestrzeni, takich jak garaże, magazyny i piwnice, nie wchodzić bez wcześniejszego pomiaru gazów i zawsze z kimś towarzyszącym. Dodatkowo trzeba uważać na wszelkie źródła zapłonu, w tym np. palenie tytoniu lub zapalenie światła, które powinny być zgaszone do czasu przewietrzenia budynku i należy odczekać 15 minut przed wejściem.

Wulkanolodzy apelują też, że natychmiast trzeba opuścić dom w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, duszności, nudności lub braku sił i radzą także, aby upewnić się, że nie ma wybrzuszeń, deformacji lub pęknięć w ścianach lub suficie

Przypomnijmy: w czasie prawie 3-miesięcznej erupcji wulkanu z zagrożonych obszarów ewakuowano ponad 7 tys. osób. Lawa zniszczyła też ok. 1 tys. budynków. Według szacunków w wyniku wybuchu ucierpiało ok. 10 procent powierzchni tzw. „Pięknej Wyspy” La Palma.

Foto: Cabildo de La Palma