KALIMA, SILNY WIATR I PROBLEMY NA LOTNISKACH (AKTUALIZACJA)

Aktualności Pogoda

Ostrzeżenie pogodowe dla Wysp Kanaryjskich wydała na najbliższy weekend Państwowa Agencja Meteorologiczna Aemet. Synoptycy przewidują silne wiatry południowo-wschodnie już od piątku 14 stycznia 2022 r., z bardzo mocnymi podmuchami na Teneryfie oraz na obszarach śródlądowych i zboczach zorientowanych na zachód od Lanzarote i Fuerteventury. Kontrolerzy ruchu lotniczego informują o możliwych opóźnieniach w ruchu samolotów.

Aemet informuje też, że na części archipelagu, po raz trzeci w tym roku pojawi się też Kalima, czyli ciepły wiatr znad afrykańskiej Sahary, który może nieść ze sobą drobny pył szkodliwy dla dróg oddechowych i oczu. Widzialność może spaść do 1500 metrów. Od 14 stycznia 2022 r. od godz. 8 rano Aemet wydał żółte ostrzeżenie o zawieszonym pyle, co zmniejszy widoczność na Lanzarote i Fuerteventurze. Natomiast tego samego dnia od godz. 18 ostrzeżenie dotyczy południa, wschodu i zachodu Gran Canarii i Teneryfy.  Od soboty o północy wypowiedzenie zostanie rozszerzone na resztę archipelagu . Będzie aktywny co najmniej do północy w sobotę.

Według ostrzeżeń meteorologów wiatr może być bardzo silny na północy Anagi (Teneryfa) oraz na obszarach śródlądowych i zboczach na zachód od Lanzarote i Fuerteventury.  Ma wiać w porywach przekraczających 70 kilometrów na godzinę. Powiadomienie to aktywowano w piątek o godz. 6 rano w piątek na Lanzarote i Fuerteventura, a od północy 15 stycznia ostrzeżenie zostanie rozszerzone na pozostałe wyspy, z wyjątkiem La Palmy. 

Na sobotę  Aemet przewiduje ogólnie więcej chmur na Lanzarote i Fuerteventurze. Temperatury minimalne mogą wzrosnąć do ok. 21 stopni Celsjusza. Pojawi się wiatr ze wschodu, nasilając się, zwłaszcza na wschodnich i północnych wyspach Anaga, gdzie spodziewane są silne wiatry, z bardzo silnymi porywami, w obszarach śródlądowych i na zboczach skierowanych na zachód.

W niedzielę 16 stycznia 2022 r. nadal pył z Kalimy będzie dominować w ciągu dnia, zwłaszcza na wschodnich wyspach. Nadal będzie silny wiatr na południowym zachodzie i północnym wschodzie zachodnich wysp.

AKTUALIZACJA 15.01.2022:

Kontrolerzy ruchu lotniczego Wysp Kanaryjskich poinformowali na Twitterze, że w sobotnie popołudnie lotniska kanaryjskie zaczynają mieć problemy z widocznością z powodu intensywnego zamglenia, więc jest bardzo prawdopodobne, że w nadchodzących godzinach nastąpią „opóźnienia” w operacjach lądowania i startu.

Kalima na Wyspach Kanaryjskich 2022 Foto: Twitter/David Suarez

Dodatkowo 15 stycznia 2022 r. kapitan samolotu lecącego z Londynu na Teneryfę Południe poprosił o zgodę na awaryjne lądowanie z powodu problemów zdrowotnych jednej z pasażerek.

Ministerstwo Zdrowia Rządu Wysp Kanaryjskich, za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji Zdrowia Publicznego podczas kalimy zaleca ludności unikanie długotrwałego kontaktu z powietrzem zewnętrznym, zamykanie okien i nie podejmowanie wysiłku fizycznego na zewnątrz.

Zawieszony pył przyczynia się do wysuszenia dróg oddechowych i w wielu przypadkach może powodować zaostrzenie stanów lub objawów związanych z chorobami układu oddechowego np. astma, osoby z przewlekłą chorobą obturacyjną (POChP), co może zwiększyć w niektórych przypadkach liczbę wizyt na pogotowiu i hospitalizacji.

Narażenie na to zanieczyszczenie może powodować dyskomfort w klatce piersiowej, kaszel, kołatanie serca, zmęczenie lub zwiększoną podatność na infekcje dróg oddechowych, nawet w ciągu 5 dni.

Według prognoz może się powtórzyć kalima, podobna do tej z lutego 2020 r. kiedy widoczność była ograniczona do 4-5 metrów. Wówczas z tego powodu odwołano loty z Wysp Kanaryjskich, a wielu turystów na kilka dni utknęło na archipelagu. Wśród nich znani polscy celebryci Barbara Kurdej-Szatan (blondynka z Play), Katarzyna Cichopek i kabareciarz Robert Górski.

Foto: nakanarach.pl