OSTRZEŻENIE PRZED KALIMĄ, ŚNIEGIEM I ULEWAMI (AKTUALIZACJA)

Pogoda

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) uruchomiła ostrzeżenia na Wyspach Kanaryjskich w dniach 10 – 13 lutego 2023 roku z powodu deszczu i mgły spowodowanej kalimą. Na Lanzarote z tego powodu nie mogły wylądować niektóre samoloty.

Od końca stycznia 2023 roku na Wyspach Kanaryjskich jest pogoda w kratkę. Na szczytach kilku wysp pojawił się śnieg, pada deszcz, zdarzają się burze i ulewne deszcze. Na drodze GC-200, która łączy gminę La Aldea de San Nicolás z Agaete, ponownie ucierpiała wczoraj w wyniku poważnych osuwisk skalnych, które spowodowały tymczasowe zamknięcie niektórych odcinków w celu oczyszczenia zniszczonych obszarów.

11 lutego 2023 roku na lotnisku César Manrique mgła ograniczyła widoczność i spowodowała przekierowanie dziesięciu samolotów na Fuerteventurę i Gran Canarię, ponieważ nie mogły wylądować na Lanzarote.

Na La Palmie możliwe są skumulowane opady 15 litrów na metr kwadratowy w ciągu 1 godziny. Ostrzeżenie jest żółte i obowiązuje na szczytach, na wschodzie i zachodzie La Palmy do godziny 23:59 od dnia 10 lutego 2023 roku. Bardziej prawdopodobne na zachodnim zboczu po południu.

Na La Gomerze możliwe są skumulowane opady 15 litrów na metr kwadratowy w ciągu 1 godziny. Ostrzeżenie jest żółte i obowiązuje na całej wyspie La Gomera do godziny 04:59 w dniu 11 lutego 2023 roku. Dotyczyć głównie południowych zboczy.

Na El Hierro możliwe są skumulowane opady 15 litrów na metr kwadratowy w ciągu 1 godziny. Ostrzeżenie jest żółte i obowiązuje na całej wyspie La Gomera do godziny 04:59 w dniu 11 lutego 2023 roku. Dotyczyć głównie południowych zboczy.

Na Teneryfie możliwe są skumulowane opady 15 litrów na metr kwadratowy w ciągu 1 godziny. Ostrzeżenie jest żółte i obowiązuje na wschodzie, południu i zachodzie Teneryfy do godziny 10:59 w dniu 11 lutego 2023 roku.

Na Gran Canarii kalima pojawiła się 12 lutego. Góry i ocean z powodu kalimy stały się prawie niewidoczne.

Foto: NaKanarach.pl

Na Lanzarote możliwe są problemy z widocznością z powodu kalimy, czyli pyłu w zawiesinie, zmniejszającej się do 3000 metrów. Ostrzeżenie jest żółte i obowiązuje na całej wyspie Lanzarote przez całą dobę w dniu 12 lutego 2023 roku.

Na Fuerteventurze możliwe są problemy z widocznością z powodu pyłu w zawiesinie, zmniejszającej się do 3000 metrów. Ostrzeżenie jest żółte i obowiązuje na całej wyspie Fuerteventura także przez całą dobę w dniu 12 lutego 2023 roku.

Według miernika jakości powietrza w Arrecife na Lanzarote zarejestrowano ponad 700 miligramów pyłu na metr sześcienny, czyli czternaście razy więcej niż normalne 50 miligramów.

Eksperci ds. zdrowia ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z oddychaniem w tym czasie i zalecają noszenie masek podczas wychodzenia na zewnątrz. Każdy, kto ma problemy z oddychaniem, takie jak astma lub alergie, bo przy kalimie mogą wystąpić objawy, takie jak trudności w oddychaniu, kaszel lub podrażnienie oczu.

AKTUALIZACJA 13.02.2023:

Państwowa Agencja Meteorologiczna przedłużyła o jeden dzień, do 13 lutego 2023 roku włącznie, żółte ostrzeżenia na kilku wyspach w prowincji Las Palmas. W szczególności na Gran Canarii, Lanzarote i Fuerteventurze z wysoką obecnością zamglenia. 

Kalima widoczna w oddali na Gran Canarii / Foto: NaKanarach.pl

W projekcie World Air Quality, w którym zanieczyszczenie można śledzić w czasie rzeczywistym 13 lutego 2023 roku stacja Central Market w stolicy Gran Canarii oznaczyła 498, podczas gdy w tym samym czasie w Arrecife na Lanzarote było ich aż 999 miligramów pyłu na metr sześcienny.

AKTUALIZACJA 16.02.2023

Po opadach śniegu na szczytach powyżej 1400 metrów władze zamknęły dostęp do Pico de las Nieves z powodu niesprzyjających warunków pogodowych oraz obecności śniegu i lodu na drodze. W szczególności na GC-130, na skrzyżowaniu Llanos de la Pez oraz na GC-134 i GC-135. Zalecają również zachowanie maksymalnej ostrożności w ruchu i unikanie wchodzenia na szczyt. Podobne ostrzeżenie obowiązuje na szczytach Teneryfy i La Palmy z powodu opadów śniegu.

AKTUALIZACJA 17.02.2023

Na Teneryfie jeździli policjanci na nartach, a na sąsiedniej wyspie La Palma temperatura spadła do -5,2°C w nocy 17 lutego 2023 roku wynika z danych ze stacji meteorologicznej Nordyckiego Teleskopu Optycznego (NOT) na szczycie La Palmy, z najzimniejszym punktem na wysokości 2426 metrów.